Orbán vyzval parlament na prípravu diskusie k bruselským krízovým krokom

Budapešť 12. decembra (TASR) – Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v parlamente vyzval členov Výboru pre záležitosti Európskej únie, aby pripravili v zákonodarnom zbore diskusiu k plánovaným krízovým krokom únie, ktoré boli zverejnené v piatok (9. 12.) na summite EÚ.

Orbán pred poslancami povedal, že na summite bola snaha, „takmer až nátlak", aby sa predsedovia vlád tam na mieste pridali k dohode. Podľa jeho vyjadrenia však v zmysle maďarskej ústavy v otázkach týkajúcich sa národnej suverenity krajiny je potrebná diskusia národného parlamentu a jeho rozhodnutie k tomu, aby na medzinárodnom poli bolo možné prezentovať národný postoj.

Ako dodal, bruselský návrh dohody sa vážne dotýka národnej suverenity, zákonodarným zborom členských krajín uberá právomoci a otvára možnosť k tomu, aby zvonka zasahovali do rozpočtov krajín, napríklad v súvislosti s určením miery deficitu.

V nedeľu (11. 12.) predseda vlády povedal, že parlament bude o bruselskom rozhodnutí rokovať už od budúceho týždňa.

Ukazuje sa, že kríza eurozóny bude dlhšia, než sa to dosiaľ prezentovalo, preto nadchádzajúci rok bude pre Európu aj Maďarsko „búrlivým" rokom, dodal Orbán dnes.

Prognózu budúcoročného hospodárskeho rastu Maďarska je potrebné korigovať smerom dole a treba rátať s vyšším kurzom eura voči forintu, vyhlásil predseda maďarskej vlády. Pri príprave rozpočtu vláda počítala s hospodárskym rastom vo výške 1,5 %, v nedeľu Orbán povedal, že v roku 2012 bude v Maďarsku nanajvýš 0,5-% rast.

Premiér zdôraznil, že bude potrebné uzatvoriť s Medzinárodným menovým fondom (MMF) dohodu nového typu o určitej finančnej ochrannej sieti, aj v rámci ochrany Maďarska voči kríze eurozóny.

Orbán tiež vyhlásil, že treba spustiť nový akčný plán hospodárskeho rastu, ktorého zostavenie povedie minister národného hospodárstva György Matolcsy.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA