EÚ ostro odsúdila súdny proces s bieloruským aktivistom Beľackým

Brusel 23. novembra (TASR) – Vysoká komisárka Európskej únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová a komisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle vydali dnes spoločné vyhlásenie, v ktorom odsúdili bieloruský režim za súdny proces s bieloruským bojovníkom za ľudské práva Alesom Beľackým.

"Sme vysoko znepokojení väznením a súdnym stíhaním medzinárodne uznávaného bieloruského bojovníka za ľudské práva Alesa Beľackého, ktorého obvinili kvôli údajným daňovým únikom. Obvinenia vnesené proti Beľackému považujeme za politicky motivovaný dôvod, ako znemožniť jeho významnú prácu a prínos pre obete represívnych opatrení," uvádza sa v spoločnom vyhlásení predstaviteľov Európskej komisie.

Ashtonová a Füle poukázali, že súdny proces je viditeľným a symbolickým dôkazom deštrukcie občianskej spoločnosti po prezidentských voľbách z 19. decembra 2010.

"Vyzývame na okamžité prepustenie Alesa Beľackého a stiahnutie obvinení vznesených proti nemu a proti jeho zástupcovi Valentinovi Stefanovičovi," uviedli dnes obaja predstavitelia EK.

Komisár Füle sa okrem toho v utorok večer v Bruseli stretol s členmi rodín a s blízkymi priateľmi väznených bieloruských aktivistov. Medzi prítomnými nechýbala Irina Bogdanovová, sestra bývalého kandidáta na prezidenta Andreja Sannikova, a Natalia Koľadová, riaditeľka Slobodného bieloruského divadla.

Füle bieloruskej delegácii občianskych aktivistov vyjadril znepokojenie zo strany Európskej únie nad pokračujúcimi represáliami režimu Alexandra Lukašenka voči opozičným politickým lídrom a predstaviteľom občianskej spoločnosti.

Zdôraznil pritom, že Európska komisia opakovane vyzýva bieloruské úrady na okamžité prepustenie a rehabilitáciu všetkých politických väzňov, ako aj na pozastavenie praktík mučenia a zlého zaobchádzania s väzňami, ku ktorým dochádza v tamojších väzniciach, čo je vážnym porušením medzinárodných záväzkov.

Peter Stano, hovorca EK zodpovedný za agendu rozšírenia a susedských vzťahov, pripomenul, že dnešné vyhlásenie a utorkové stretnutie s ľudskoprávnymi aktivistami je pokračovaním tradičnej agendy komisára Füleho zameranej na podporu občianskej spoločnosti v tejto krajine.

"Je to súčasť pokračujúceho dialógu komisára Füleho s predstaviteľmi bieloruskej občianskej spoločnosti a s aktivistami, s cieľom podporiť ich pri presadzovaní európskej agendy do verejného života a do verejnej diskusie v Bielorusku," uviedol Stano.

Dodal, že cieľom Európskej komisie je aj prostredníctvom takýchto iniciatív, kontaktov a aktivít poskytnúť ľuďom v Bielorusku alternatívu lepšej európskej budúcnosti.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA