EÚ: Plovdiv a Matera budú v roku 2019 Európske hlavné mestá kultúry

Brusel 19. mája (TASR) - Európska komisia dnes oznámila, že bulharský Plovdiv a talianska Matera budú držiteľmi titulu Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2019. Túto skutočnosť dnes potvrdili ministri kultúry členských krajín EÚ na svojom zasadnutí v Bruseli. Plovdiv, druhé najväčšie mesto Bulharska, sa stane vôbec prvým mestom z tejto krajiny, ktoré bude nositeľom tohto prestížneho titulu.

Brusel 19. mája (TASR) – Európska komisia dnes oznámila, že bulharský Plovdiv a talianska Matera budú držiteľmi titulu Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2019. Túto skutočnosť dnes potvrdili ministri kultúry členských krajín EÚ na svojom zasadnutí v Bruseli.

Plovdiv, druhé najväčšie mesto Bulharska, sa stane vôbec prvým mestom z tejto krajiny, ktoré bude nositeľom tohto prestížneho titulu. V znamení hesla “Spoločne” chce Plovdiv upozorniť na svoj multikultúrny aspekt, vrátane rómskych komunít, a vytvoriť nové príležitosti v tvorivých a kultúrnych odvetviach pre miestnych obyvateľov.

Matera bude v poradí už štvrtým talianskym mestom s titulom Európskeho hlavného mesta kultúry. Prvá bola Florencia v roku 1986, potom Bologna v roku 2000 a Janov v roku 2004. So sloganom “Otvorená budúcnosť” sa toto 60-tisícové mesto na juhu Talianska bude snažiť prezentovať, ako kultúra môže pomôcť vybudovať lepšiu a otvorenejšiu Európu.

Obe mestá majú na prípravu kultúrnych podujatí pre rok 2019 takmer štyri roky.

Európske hlavné mesto kultúry je titul udeľovaný Európskou komisiou a Európskym parlamentom jednému alebo (od roku 2007) dvom európskym mestám, ktoré tak dostanú počas celého roka možnosť predstaviť Európe svoj kultúrny život a rozvoj. Od roku 1985 už toto označenie nosilo viac ako 50 miest.

Slovensko prišlo na rad v roku 2013, keď tento titul pripadol Košiciam a Marseille. Tohto roku sú hlavnými mestami kultúry belgický Mons a česká Plzeň. V roku 2020 budú vybraní kandidáti z Chorvátska a Írska.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA