Po Chorvátsku budú najbližšími kandidátmi Balkánu Čierna Hora a Srbsko

Brusel 23. januára (TASR) – Nedeľňajšie referendum v Chorvátsku potvrdilo vôľu tejto krajiny stať sa 28. členom Európskej únie, povedal dnes hovorca Európskej komisie (EK) Peter Stano a dodal, že z hľadiska ďalšieho rozširovania EÚ na Balkáne sú najbližšími kandidátmi Čierna Hora a Srbsko.

"Momentálne sa prístupový proces v krajinách západného Balkánu týka najmä Čiernej Hory a Srbska. Obe krajiny čakajú v najbližších týždňoch na definitívny súhlas členských krajín Európskej únie," uviedol Stano, hovorca komisára Štefana Füleho, zodpovedného za agendu rozširovania a susedskú politiku.

Stano spresnil, že v prípade Srbska pôjde o to, či dostane štatút kandidátskej krajiny, čo je v podstate predstupeň na začatie prístupových rokovaní s EÚ. Srbsko očakávalo udelenie štatútu kandidátskej krajiny na poslednom, decembrovom summite EÚ, ale nestalo sa tak.

V prípade Čiernej Hory, upozornil Stano, je to začiatok prístupových rokovaní v júni, keď sa začne s vyjednávaním jednotlivých kapitol, ktoré súvisia so vstupom do EÚ.

"Takže prvá po Chorvátsku bude nasledovať Čierna Hora, ktorú čaká vyjednávací proces. A potom sa uvidí," uviedol Stano o najbližšom kandidátovi na rozšírenie.

Dodal však, že Európska komisia nedáva kandidátskym krajinám nijaké časové rámce ani harmonogramy, takže ešte nemožno hovoriť o dátume vstupu Čiernej Hory alebo Srbska do únie. Všetko bude záležať od toho, ako budú jednotliví kandidáti napredovať v reformnom procese, ako splnia kritériá na vstup do EÚ a ako sa im bude dariť napredovať na ceste transformácie a zavádzania demokratických štandardov a princípov trhovej ekonomiky.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA