EÚ podporí sumou 150 miliónov eur deväť projektov na rozvoj Afriky

Brusel 25. novembra (TASR) - Európska komisia dnes oznámila nové projekty v rámci tzv. Panafrického akčného plánu. Exekutíva EÚ vyčlenila takmer 150 miliónov eur na deväť projektov určených na podporu správy vecí verejných, zlepšenia situácie v oblasti ľudských práv a tiež podporu inovácií a vzdelávania na celom africkom kontinente.

Brusel 25. novembra (TASR) – Európska komisia dnes oznámila nové projekty v rámci tzv. Panafrického akčného plánu. Exekutíva EÚ vyčlenila takmer 150 miliónov eur na deväť projektov určených na podporu správy vecí verejných, zlepšenia situácie v oblasti ľudských práv a tiež podporu inovácií a vzdelávania na celom africkom kontinente.

Oznámenie komisie prišlo v rámci Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách. Boj proti násiliu páchanému na ženách a dievčatách je súčasťou agendy Panafrického akčného plánu.

Eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica v správe pre médiá uviedol, že aktivity realizované v rámci Panafrického akčného plánu umožnia prehĺbiť spoluprácu EÚ s Afrikou pri riešení spoločných problémov, ako sú násilie na ženách či zmeny klímy, ale aj pri podpore mierových aktivít, zaisťovaní bezpečnosť, lepšej správy vecí verejných a pri vývoji nových technológií.

Pod deväť rôznych projektov spadá aj päťmiliónová čiastka určená na podporu medzinárodného úsilia skoncovať s mrzačením ženských pohlavných orgánov.

Ďalších desať miliónov eur pôjde na riešenie diskriminácie a porušovania ľudských práv a na projekty v prospech tých inštitúcií Africkej únie, ktoré podporujú organizácie občianskej spoločnosti, pomáhajú v boji s organizovaným zločinom a podporujú udržateľné hospodárenie s prírodnými zdrojmi.

Patrí sem aj podpora geologických znalosti a zručností v africkom ťažobnom sektore, zvýšenie bezpečnosti leteckej premávky v Afrike a podpora mobility vo vysokoškolskom vzdelávaní na africkom kontinente.

Panafrický program, založený v roku 2014 a zameraný na podporu africkej integrácie, je vôbec prvým nástrojom spolupráce EÚ, ktorý sa vzťahuje na celý africký kontinent. Program je financovaný cez nástroj rozvojovej spolupráce EÚ (DCI), pričom na obdobie rokov 2014-20 EÚ vyčlenila na tento účel 845 miliónov eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA