EÚ pomáha Turecku po zemetrasení stanmi a bytovými jednotkami

Brusel 31. októbra (TASR) – Predstavitelia Európskej únie a tureckého Červeného polmesiaca dnes na pôde tureckého ministerstva pre európske záležitosti podpísali dohodu o poskytnutí ďalšieho grantu na dodanie okolo 1200 dočasných bytových jednotiek pre 6000 ľudí, ktoré budú postavené pre obyvateľov provincie Van, čo po ničivom zemetrasením z 23. októbra zostali bez strechy nad hlavou.

Ako sa uvádza v správe Európskej komisie, tieto dočasné bytové jednotky sú vyrobené z ocele a pozostávajú z dvoch obývacích častí, maličkej kuchynky, kúpeľne a sociálneho zariadenia.

Po dodaní na príslušné miesto budú napojené na rozvody vody a elektriny a na kanalizáciu. Z hľadiska EÚ je to už druhá fáza pomoci pre obete tureckého zemetrasenia, ktorá je vyčíslená na štyri milióny eur.

Zaobstaranie a inštaláciu týchto dočasných bytových jednotiek bude mať na starosti turecký Červený polmesiac, na účet ktorého pôjde finančný grant zo strany EÚ prostredníctvom predvstupového podporného nástroja (IPA).

Organizácii Červený polmesiac bude pomáhať úrad guvernéra provincie Van, ako aj mestá Van a Ercis. Bytové jednotky budú určené pre tie rodiny, ktorých domovy boli zničené zemetrasením alebo ich ďalšie využívanie ohrozuje bezpečnosť ich obyvateľov.

V prvej fáze pomoci EÚ poskytla stany pre 6600 rodín, v celkovej kapacite okolo 35.000 ľudí. Granty pre prvú fázu pomoci boli zozbierané z 18 členských štátov EÚ, pričom náklady na ich dopravu a koordináciu celej akcie hradila Európska komisia zo svojich účtov pre mechanizmus európskej civilnej ochrany.

Väčšina z týchto stanov už dorazila na územie Turecka. Európska komisia vyslala do postihnutej zóny tím šiestich expertov, ktorí budú asistovať pri príchode pomoci z EÚ a koordinovať jej rozdeľovanie. Slovensko vyslalo do Turecka desať veľkokapacitných stanov. Najviac, až 1144, ich poslala vláda Spojeného kráľovstva.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA