EÚ poskytne 350 miliónov eur pre rozvoj a integráciu krajín strednej Afriky

Brusel 23. júna (TASR) - Eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica podpísal dnes regionálny orientačný program pre strednú Afriku, pre ktorý z 11. Európskeho rozvojového fondu (ERF) vyčlení na obdobie 2014-2020 sumu vo výške 350 miliónov eur. K podpisu došlo za prítomnosti ministrov a zástupcov regiónu strednej Afriky, generálneho tajomníka Hospodárskeho spoločenstva štátov...

Brusel 23. júna (TASR) – Eurokomisár pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Neven Mimica podpísal dnes regionálny orientačný program pre strednú Afriku, pre ktorý z 11. Európskeho rozvojového fondu (ERF) vyčlení na obdobie 2014-2020 sumu vo výške 350 miliónov eur.

K podpisu došlo za prítomnosti ministrov a zástupcov regiónu strednej Afriky, generálneho tajomníka Hospodárskeho spoločenstva štátov strednej Afriky (ECCAS) a predsedu Komisie pre hospodárske a menové spoločenstvo strednej Afriky (CEMAC).

Prijatý program bude pokrývať tri oblasti: politickú integráciu a spoluprácu v oblasti mieru a bezpečnosti (43 miliónov eur), regionálnu hospodársku integráciu a obchod (211 miliónov eur) a nakoniec udržateľný rozvoj prírodných zdrojov a biodiverzitu (88 miliónov eur). Ďalších osem miliónov eur bolo vyčlenených na podporu technickej spolupráce.

Komisár Mimica pripomenul, že regionálna integrácia je životaschopnou jedine vtedy, keď je riadená priamo z predmetného regiónu. A vyjadril nádej, že program nadviaže na úspechy, ktoré ECCAS a CEMAC už uskutočnili v oblasti ekonomickej a menovej integrácie a pre zaistenie mieru a bezpečnosti v tej oblasti, ako aj pri budovaní infraštruktúry a zlepšovaní životného prostredia a prírodných zdrojov.

Región strednej Afriky, kde žije okolo 160 miliónov ľudí, zahŕňa 11 krajín: Angola, Burundi, Čad, Gabon, Kamerun, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Rovníková Guinea, Rwanda, Stredoafrická republika a Svätý Tomáša a Princov ostrov.

Jedine Rovníková Guinea nepodpísala revidovanú dohodu z Cotonou, zahŕňajúca spoluprácu s EÚ, a preto nemôže priamo čerpať finančné prostriedky z Európskeho rozvojového fondu.

Región strednej Afriky je bohatý na prírodné zdroje a pokrýva ho najväčší tropický les po Amazónii.

Predchádzajúci program financovania pre strednú Afriku v rámci 10. Európskeho rozvojového fondu bol vo výške 165 miliónov eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA