Poslanci a aktivisti protestujú proti plánovanej poprave v americkej Georgii

Paríž 21. septembra (TASR) – Európski poslanci a ochrancovia ľudských práv dnes v poslednej chvíli vyzvali úrady amerického štátu Georgia, aby sa neuskutočnila poprava odsúdeného Troya Davisa.

Davis (42), odsúdený na trest smrti za vraždu policajta z roku 1989, má byť popravený o 19.00 h miestneho času (štvrtok 01.00 h SELČ). Jeho očakávaná poprava vyvolala v Európe širokú kritiku.

Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International a ďalšie organizácie naplánovali v priebehu dneška protest pri americkom veľvyslanectve v Paríži.

Renate Wohlwendová z Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pripomenula, že ohľadom Davisovho usvedčenia vznikli pochybnosti. Davis sa k vražde policajta nikdy nepriznal.

Wohlwendová povedala, že uskutočnenie tohto "nezmeniteľného aktu" by mohlo byť hroznou chybou, ktorá povedie k tragickej nespravodlivosti. Davisovi advokáti nevylúčili, že podajú posledné odvolanie.

Ide o jeden z najkontroverznejších justičných prípadov v USA za posledné desaťročia. Od procesu v roku 1991 totiž viacerí svedkovia stiahli alebo pozmenili svoje výpovede.

2 20 dam dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA