EÚ potvrdila, že už aj Írsko sa môže zapojiť do programu relokácie azylantov

Brusel 16. decembra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes potvrdila zapojenie sa Írska do systému relokácií migrantov nachádzajúcich sa na územie Európskej únie. Írsko si počas rokovaní o Lisabonskej zmluve dohodlo výnimku z účasti na spoločnej európskej azylovej politike. Vláda v Dubline aj napriek tejto výnimke 6. októbra oznámila exekutíve EÚ, že si želá zúčastniť sa na programe relokácií ...

Brusel 16. decembra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes potvrdila zapojenie sa Írska do systému relokácií migrantov nachádzajúcich sa na územie Európskej únie.

Írsko si počas rokovaní o Lisabonskej zmluve dohodlo výnimku z účasti na spoločnej európskej azylovej politike. Vláda v Dubline aj napriek tejto výnimke 6. októbra oznámila exekutíve EÚ, že si želá zúčastniť sa na programe relokácií migrantov. Írsko uviedlo, že je ochotné prijať 600 žiadateľov o medzinárodnú právnu ochranu zo záchytných centier v Taliansku a Grécku.

Komisia dnes potvrdila, že rozhodnutie Rady EÚ pre vnútorné záležitosti, ktorá odobrila relokačné schémy navrhované komisiou, sa vzťahuje už aj na Írsko.

Premiestňovanie utečencov z územia Talianska a Grécka do Írska sa podľa oznámenia EK môže začať okamžite.

Rada EÚ prijala 14. septembra rozhodnutie EK o relokácii 40.000 žiadateľov o azyl z Talianska a Grécka. Toto opatrenie má za cieľ odbremeniť oba členské štáty EÚ od náporu príliš veľkého počtu azylantov. Dohodnutý plán premiestňovania žiadateľov o azyl sa týka migrantov, ktorí prídu na územie Talianska a Grécka od 15. augusta 2015 do 16. septembra 2017, pričom musia pochádzať z krajín, pri ktorých je miera prijímania do azylovej procedúry vyššia ako 75 percent. V čase, keď EK prijala toto rozhodnutie, išlo najmä o migrantov zo Sýrie a Eritrey, najnovšie sa program vzťahuje aj na Iračanov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA