EÚ pozastaví platnosť sankcií uvalených na Bielorusko

Luxemburg 12. októbra (TASR) - Európska únia sa rozhodla, že dočasne pozastaví platnosť sankcií uvalených na Bielorusko. K rozhodnutiu došlo po nedeľných bieloruských prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnili tým najtransparentnejším a najpokojnejším spôsobom, napísala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie francúzskeho štátneho tajomníka pre európske záležitosti Harlema Désira. "Na...

Luxemburg 12. októbra (TASR) – Európska únia sa rozhodla, že dočasne pozastaví platnosť sankcií uvalených na Bielorusko. K rozhodnutiu došlo po nedeľných bieloruských prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnili tým najtransparentnejším a najpokojnejším spôsobom, napísala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie francúzskeho štátneho tajomníka pre európske záležitosti Harlema Désira.

“Na nasledujúce štyri mesiace sme sa rozhodli platnosť sankcií (uvalených na Bielorusko) pozastaviť,” uviedol Désir na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ v Luxemburgu.

“Tie voľby (v Bielorusku), samozrejme, nespĺňajú medzinárodné normy, ktoré platia pre nás,” uviedol nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier, pričom však vyzdvihol určitý pozitívny vývoj v Bielorusku, akým je napríklad prepustenie politických väzňov.

Podľa Steinmeiera dôjde k zrušeniu sankcií proti Bielorusku od januára budúceho roka; toto rozhodnutie sa ale bude týkať len ľudí sankcionovaných z politických dôvodov, nie osôb uznaných za vinných z činov násilnej povahy.

Dlhoročný bieloruský autoritatívny líder Alexander Lukašenko sa v nedeľňajších prezidentských voľbách o znovuzvolenie a so ziskom 83,5 percenta hlasov v nich bezpečne zvíťazil.

EÚ a USA sprísnili sankcie uvalené na Bielorusko po násilnom potlačení pokojných protestov počas prezidentských volieb v roku 2010. Okrem cestovných zákazov pre Lukašenka a ďalších bieloruských predstaviteľov Západ podrobil sankciám aj viaceré tamojšie štátne spoločnosti.

Lukašenko sa po vypuknutí krízy na Ukrajine zapojil do snáh o mierové urovnanie konfliktu, čo Európska únia ocenila.

3 20 luk rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA