EÚ pridala milióny eur na pomoc vysídlencom z Jemenu a severného Mali

Brusel 5. augusta (TASR) - Európska komisia dnes oznámila, že ľuďom postihnutým krízou v Jemene zvyšuje svoju humanitárnu pomoc o 12 miliónov eur. Rovnako sa rozhodla vynaložiť o milión eur viac na humanitárnu pomoc určenú obyvateľom severného Mali. V oboch prípadoch má finančná podpora EÚ pomôcť riešiť najnaliehavejšie potreby trpiaceho obyvateľstva.

Brusel 5. augusta (TASR) – Európska komisia dnes oznámila, že ľuďom postihnutým krízou v Jemene zvyšuje svoju humanitárnu pomoc o 12 miliónov eur. Rovnako sa rozhodla vynaložiť o milión eur viac na humanitárnu pomoc určenú obyvateľom severného Mali. V oboch prípadoch má finančná podpora EÚ pomôcť riešiť najnaliehavejšie potreby trpiaceho obyvateľstva.

V prípade Jemenu čiastka vo výške dvoch miliónov eur pomôže tisícom jemenských utečencov a navrátilcov, ktorí pred ozbrojeným konfliktom v rodnej krajine hľadajú pomoc v ostatných štátoch Afrického rohu.

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Christos Stylianidis skonštatoval, že humanitárna kríza v Jemene dosahuje katastrofické rozmery, pričom populácie pomoc potrebuje až 80 percent.

Dodatočná finančná injekcia pre Mali zvýšila celkovú tohtoročnú humanitárnu pomoc EÚ pre túto krajinu na 41 miliónov eur.

“Je dôležité, aby sme pomohli tisícom Malijčanov, ktorí sa kvôli konfliktu nevedia dostať k pomoci,” povedal Stylianidis.

Podľa jeho slov nové finančné prostriedky umožnia, aby sa zintenzívnilo humanitárne úsilie na severe krajiny s ohľadom na poskytovanie nevyhnutných potravín, vody a zdravotnej starostlivosti pre vysídlencov a ich hostiteľské komunity.

Komisár upozornil, že hostiteľské komunity na severe Mali, ktoré prijali vysídlencov, patria medzi najchudobnejšie v tomto štáte a momentálne aj kvôli suchému počasiu trpia nedostatkom potravín a zdrojov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA