EÚ prijala pozičný dokument pre Svetový humanitárny summit

Brusel 2. septembra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes prijala svoj pozičný dokument pre Svetový humanitárny summit, ktorý sa uskutoční začiatkom roka 2016 v Istanbule. Vyzýva v ňom na "globálne partnerstvo pre efektívne humanitárne akcie". Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis uviedol, že EK prijala dokument, ktorého cieľom je "globálne partnerstvo pre ...

Brusel 2. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes prijala svoj pozičný dokument pre Svetový humanitárny summit, ktorý sa uskutoční začiatkom roka 2016 v Istanbule. Vyzýva v ňom na “globálne partnerstvo pre efektívne humanitárne akcie”.

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis uviedol, že EK prijala dokument, ktorého cieľom je “globálne partnerstvo pre principiálne a účinné humanitárne akcie”. Stanovuje strategickú víziu EÚ pretvorenia plánov humanitárnych akcií ešte pred konaním Svetového humanitárneho summitu. Základným posolstvom je budovať a posilňovať globálne partnerstvo v snahe dosiahnuť pokrok pri napĺňaní spoločného cieľa zachraňovať životy, účinnejšej prevencie a zmierňovania utrpenia a zachovania ľudskej dôstojnosti.

“Humanitárny summit sa koná v kritickej dobe, keď sa počet ľudí, ktorí trpia dôsledkami konfliktov a prírodných katastrof, neustále zvyšuje. Budúce humanitárne reakcie sa budú musieť prispôsobiť novým skutočnostiam,” uviedol Stylianidis.

Podľa komisára istanbulský summit musí prísť s jasnými a konkrétnymi nápadmi ako pomôcť ľuďom, ktorí potrebujú humanitárnu pomoc. Európska komisia v rámci potrebných opatrení odporúča sedem oblastí. V prvom rade chce znovu potvrdiť základné humanitárne hodnoty, zabezpečiť prístup ohrozených ľudí k pomoci a zaradiť ochranu ľudí medzi priority. Pod hlavičkou “účinných humanitárnych akcií” chce eurokomisia dosiahnuť konsenzus o základoch humanitárnej účinnosti, potvrdiť princípy subsidiarity a solidarity, zabezpečiť efektívne a dostatočné finančné prostriedky a tiež dosiahnuť partnerstvo s krajinami rozvojového sveta.

Európska komisia pripomenula, že v súčasnej dobe takmer 80 miliónov ľudí na svete potrebuje humanitárnu pomoc z dôvodu konfliktov, prírodných katastrof a sociálnej a ekonomickej nestability. Počet násilne vysídlených osôb dosiahol takmer 60 miliónov, čo je najviac od druhej svetovej vojny. Predstavuje to obrovský nápor na humanitárny systém, ktorý musí pomáhať viac ľuďom a za vyššiu cenu. Vzhľadom na rozsah súčasných kríz a katastrof financovanie humanitárnych potrieb nestíha držať krok s dopytom, a to aj napriek rekordným príspevkom od darcov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA