EÚ prispela na humanitárnu pomoc pre obliehanú sýrsku Madáju

Brusel 12. januára (TASR) - Európska únia prispela na humanitárnu pomoc, ktorú v pondelok večer dopravili do obliehaného sýrskeho mesta Madájá neďaleko libanonskej hranice. Oznámila to dnes Európska komisia. Konvoj pozostávajúci z viac ako 40 kamiónov naložených potravinami a ďalšou základnou humanitárnou pomocou bol vytvorený OSN, Medzinárodným výborom Červeného kríža a Sýrskym arabským ...

Brusel 12. januára (TASR) – Európska únia prispela na humanitárnu pomoc, ktorú v pondelok večer dopravili do obliehaného sýrskeho mesta Madájá neďaleko libanonskej hranice. Oznámila to dnes Európska komisia.

Konvoj pozostávajúci z viac ako 40 kamiónov naložených potravinami a ďalšou základnou humanitárnou pomocou bol vytvorený OSN, Medzinárodným výborom Červeného kríža a Sýrskym arabským Červeným polmesiacom.

Ďalších vyše 20 kamiónov priviezlo pomoc pre obyvateľov obliehaných šiitských dedín Fúa a Kafarjá v provincii Idlib.

“Musíme zabrániť hladovaniu a ďalšiemu utrpeniu. Opätovne zdôrazňujem nevyhnutnosť prístupu humanitárnej pomoci, ktorá musí byť poskytovaná bezpodmienečne, aby organizácie … mohli prinášať životne dôležitú pomoc v podobe potravín a liekov pre tých najzraniteľnejších,” uviedol v tejto súvislosti eurokomisár zodpovedný za humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Stylianidis.

EÚ je hlavným darcom v rámci medzinárodnej reakcie na krízu v Sýrii. Únia spolu s jej členskými štátmi doteraz poskytli viac ako päť miliárd eur pre programy humanitárnej pomoci, hospodárskeho rozvoja a stabilizácie. Podpora EÚ je určená tak pre ľudí v samotnej Sýrii, ako aj pre sýrskych utečencov v okolitých hostiteľských krajinách – Libanone, Jordánsku, Iraku a Turecku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA