EÚ privítala čiastočnú dohodu konfliktných strán v Južnom Sudáne

Brusel 18. augusta (TASR) - Tlačový úrad Európskej komisie (EK) v mene vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci Federicy Mogheriniovej, komisára pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christosa Stylianidisa a komisára pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Nevena Mimicu privítal čiastočnú dohodu konfliktných strán v Južnom Sudáne. Traja predstavitelia exekutívy EÚ ocenili skutočnosť, že v...

Brusel 18. augusta (TASR) – Tlačový úrad Európskej komisie (EK) v mene vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci Federicy Mogheriniovej, komisára pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christosa Stylianidisa a komisára pre medzinárodnú spoluprácu a rozvoj Nevena Mimicu privítal čiastočnú dohodu konfliktných strán v Južnom Sudáne.

Traja predstavitelia exekutívy EÚ ocenili skutočnosť, že v pondelok bola v Addis Abebe podpísaná čiastočná dohoda medzi vládou a povstalcami v Južnom Sudáne, ktorá je podľa eurokomisárov “krok smerom ku konečnej mierovej dohode” v tejto krajine. Juhosudánska občianska vojna trvá od decembra 2013 a je motivovaná mocenskými a národnostnými spormi.

Juhosudánsky prezident Salva Kiir na poslednú chvíľu odmietol podpísať dohodu s protivníkmi, ktorú iniciovala jeho vláda, Mogheriniová, Stylianidis a Mimica však vyjadrili nádej, že tak nakoniec urobí, čo povedie k ukončeniu krviprelievania v najmladšom štáte Afriky.

Prezident Kiir prisľúbil, že sa v priebehu 15 dní vráti do Addis Abeby, aby mierovú dohodu “sfinalizoval”.

Európska komisia dala najavo, že v tejto fáze víta podpis medzi Sudánskym ľudovým oslobodeneckým hnutím/Opozičnou armádou a hnutím bývalých politických väzňov a ocenila úsilie Medzivládneho úradu pre rozvoj (IGAD), ktoré bolo kľúčové pre dosiahnutie dohody.

EÚ bude aj naďalej podporovať IGAD a úsilie všetkých ostatných zúčastnených strán, aby sa dospelo k okamžitému a úplnému uplatňovaniu prímeria a zároveň aj k neobmedzenému prístupu humanitárnych organizácií k obyvateľstvu Južného Sudánu, ktoré čelí závažnej humanitárnej kríze.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) svi

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA