EÚ privítala správu o zastavení šírenia vírusu eboly v západnej Afrike

Brusel 14. januára (TASR) - Európska únia dnes privítala oznámenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), že sa podarilo zastaviť šírenie vírusu eboly v západnej Afrike. WHO tak urobila na základe toho, že v Libérii už 42 dní po sebe nebol nahlásený žiaden nový prípad tejto choroby. Eurokomisár zodpovedný za humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Stylianidis, ktorý je koordinátorom ...

Brusel 14. januára (TASR) – Európska únia dnes privítala oznámenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), že sa podarilo zastaviť šírenie vírusu eboly v západnej Afrike. WHO tak urobila na základe toho, že v Libérii už 42 dní po sebe nebol nahlásený žiaden nový prípad tejto choroby.

Eurokomisár zodpovedný za humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christos Stylianidis, ktorý je koordinátorom EÚ v boji proti vírusu eboly, pri tejto príležitosti zdôraznil, že ubehol rok odvtedy, keď sa koniec epidémie zdal nepredstaviteľný.

“Vďaka práci zdravotníckych pracovníkov, obyčajných ľudí, vlád v troch postihnutých krajinách v kombinácii s bezprecedentnou medzinárodnou reakciou bol boj proti tejto chorobe víťazný,” konštatoval Stylianidis.

Komisár pripomenul, že od samého začiatku Európska únia stála na čele medzinárodného úsilia dostať situáciu pod kontrolu. EÚ poslala do postihnutej oblasti lekárske vybavenie, laboratóriá a epidemiológov.

“Založili sme európsky lekársky evakuačný systém pre všetkých medzinárodných zdravotníckych pracovníkov v tomto regióne,” uviedol komisár. EÚ financovala nenahraditeľnú činnosť mimovládnych organizácií a spolupracovala s Organizáciou Spojených národov pri hľadaní liečby pre obete postihnuté ebolou a vyrovnávaním sa s dôsledkami tejto epidémie.

EÚ spolu s členskými štátmi vyčlenila takmer dve miliardy eur vo forme humanitárnej pomoci, zabezpečenia technickej odbornosti, liečby, prípravy nových vakcín a zabezpečenia dlhodobého rozvoja oblastí postihnutých epidémiou.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA