EÚ rozhodla predĺžiť platnosť sankcií voči Krymu a Sevastopolu do 23. júna 2016

Brusel 19. júna (TASR) - Európska únia dnes oznámila, že predĺži hospodárske sankcie uvalené na ukrajinský polostrov Krym a mesto Sevastopol, ktoré boli vlani anektované Ruskom. Platnosť sankcií bola predĺžená až do 23. júna 2016. K tomuto kolu sankcií pristúpila EÚ vlani, aby tak dala najavo svoj nesúhlas s nelegálnou anexiou oboch území z marca 2014.

Brusel 19. júna (TASR) – Európska únia dnes oznámila, že predĺži hospodárske sankcie uvalené na ukrajinský polostrov Krym a mesto Sevastopol, ktoré boli vlani anektované Ruskom. Platnosť sankcií bola predĺžená až do 23. júna 2016.

K tomuto kolu sankcií pristúpila EÚ vlani, aby tak dala najavo svoj nesúhlas s nelegálnou anexiou oboch území z marca 2014.

Obmedzenia, ktoré sú zahrnuté pod režimom sankcií, znamenajú, že výrobky pôvodom z Krymu a Sevastopola nemôžu byť dovážané na územie EÚ. Na druhej strane, boli zablokovaný európsky export tovarov a technológií z oblasti dopravy, telekomunikácií a energetiky vrátane ťažobných technológií pre ropu a plyn.

Pod sankcie spadá aj cestovný ruch, keď európski operátori cestovného ruchu majú zakázané organizovať zájazdy a pobyty na Kryme a v Sevastopole. Znamená to, že výletné lode môžu zakotviť na polostrove len v prípade núdze. Sankcie rovnako znamenajú, že občania a podniky z členských krajín EÚ nemôžu investovať na polostrove alebo kúpiť si tam nehnuteľnosť.

V pondelok bude v Luxemburgu zasadať Rada EÚ pre zahraničné záležitosti. Očakáva sa, že šéfovia diplomacie rozšíria platnosť terajších ekonomických sankcií voči Ruskej federácii do konca januára 2016. Na tejto možnosti sa v stredu na rokovaní v Bruseli zhodli na základe konsenzu veľvyslanci členských krajín pri EÚ.

Predĺženie ekonomických sankcií voči Rusku má za cieľ vyhodnotiť správanie sa Moskvy pri zavádzaní všetkých bodov dohody o prímerí na východnej Ukrajine.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA