Rozhovory Belehradu a Prištiny uviazli; Srbsko uzná Kosovo, tvrdí Thaci

Brusel 23. februára (TASR) - Európskou úniou sprostredkované rokovania medzi Belehradom a Prištinou dnes podľa všetkého uviazli na mŕtvom bode. Srbsko aj Kosovo totiž trvali na svojich pozíciách, citovali médiá v Belehrade a Prištine tamojších politikov.

Brusel 23. februára (TASR) – Európskou úniou sprostredkované rokovania medzi Belehradom a Prištinou dnes podľa všetkého uviazli na mŕtvom bode. Srbsko aj Kosovo totiž trvali na svojich pozíciách, citovali médiá v Belehrade a Prištine tamojších politikov.

Vyjednávači Srbska a Kosova v Bruseli v stredu obnovili rozhovory o normalizácii vzťahov, čo je dôležitou podmienkou pre snahy Srbska o členstvo v EÚ.

Očakávalo sa, že obe strany vyriešia citlivú otázku účasti Kosova na medzinárodných podujatiach. Táto záležitosť je hlavným bodom deviateho kola rozhovorov sprostredkovaných úniou. Hlavný srbský vyjednávač Borislav Stefanovič v tejto súvislosti povedal, že z dohody budú mať úžitok všetci obyvatelia západného Balkánu.

Srbsko môže dúfať v získanie štatútu kandidátskej krajiny EÚ iba v prípade bruselskej dohody s Prištinou, uviedla agentúra DPA. Rokovania medzi tímami vyjednávačov pokračujú dnes v popoludňajších hodinách, informovali srbské médiá.

"S novou dohodou, ktorá dnes vznikne v Bruseli, Srbsko uzná nezávislosť Kosova," povedal kosovský premiér Hashim Thaci pre prištinské noviny Express. Podľa neho Belehrad akceptuje jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova z roku 2008. Hlavný srbský vyjednávač Borislav Stefanovič naopak podľa srbských médií uviedol, že jeho krajina nástojí na rezolúcii OSN č. 1244 z roku 1999, podľa ktorej je Kosovo neoddeliteľnou súčasťou Srbska.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA