EÚ rozšírila sankcie na sýrsky režim

Brusel 14. novembra (TASR) – Veľvyslanci členských štátov Európskej únie dnes v Bruseli potvrdili, že vlády krajín EÚ sa zhodli v názore rozšíriť existujúci zoznam sankcií na ďalšie osoby blízke sýrskemu režimu Bašára Asada, ktorý je ostro kritizovaný za brutálne potlačovanie opozičného hnutia.

Dohoda, ktorú dnes predbežne podpísali veľvyslanci 27 členských krajín, má byť v priebehu dňa potvrdená šéfmi európskej diplomacie, ktorí sa v Bruseli stretli na zasadaní Rady ministrov pre zahraničné záležitosti.

Ministri by podľa doterajších správ mali rozhodnúť aj o pozastavení možností sýrskeho režimu čerpať z fondov Európskej investičnej banky (EIB).

Lídri EÚ už v októbri tohto roku varovali sýrsku vládu, že Sýria môže byť vystavená ďalším sankciám, ak nedôjde k zastaveniu násilia zo strany ozbrojených síl vládneho režimu voči predstaviteľom opozície, disidentom a civilnému obyvateľstvu.

Násilné potlačovanie prejavov odporu si podľa najnovších údajov OSN od polovice marca tohto roku, keď v Sýrii vypukli prvé prejavy nespokojnosti s vládou Bašára Asada, až dodnes vyžiadalo vyše 3500 obetí na životoch.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dnes v Moskve oznámil, že Rusko nesúhlasí s rozhodnutím Ligy arabských štátov (LAŠ) zo soboty minulého týždňa, podľa ktorého Sýria bola dočasne vylúčená z tejto panarabskej organizácie. Lavrov uviedol, že ruská strana verí, že západné krajiny podnecujú oponentov prezidenta Asada k tomu, aby vymenili vodcu svojej krajiny.

Predstavitelia Európskej únie ešte v sobotu rozhodnutie LAŠ ohľadom Sýrie privítali

"Plne podporujeme rozhodnutie prijaté Ligou arabských štátov, ktoré naznačuje rastúcu izoláciu sýrskeho režimu," uviedol v sobotu hovorca vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA