EÚ sa dohodla na rozšírení sankcií proti Sýrii, obišla však ropný priemysel

Brusel 4. augusta (TASR) – Členské štáty Európskej únie sa dnes dohodli na ďalšom rozšírení sankcií proti Sýrii, ale zatiaľ ešte nerozhodli o sankciách postihujúcich lukratívny ropný priemysel a banky. Sankcie tohto druhu by pritom podľa sýrskych opozičných predstaviteľov boli jediným spôsobom, ako zastaviť tok financií, ktoré režim potrebuje na potláčanie demonštrácií v krajine.

Predstavitelia EÚ dnes oznámili, že veľvyslanci únie sa na stretnutí v Bruseli dohodli, že do zoznamu sankcií budú zaradené ďalšie mená sýrskeho režimu. V zozname sa už nachádza autokratický prezident Bašár Asad a 34 ďalších jednotlivcov, ako aj na sýrsku armádu napojené firmy, zúčastňujúce sa na potláčaní ľudového odporu.

Veľvyslanci EÚ sa pri príprave piateho kola sankcií takisto dohodli, že do budúcnosti budú uvažovať aj o možnosti rozšíriť sankcie na ropný priemysel. To, do akej miery by mal byť rozšírený sankčný zoznam, však závisí od odporúčaní delegácie EÚ v sýrskom Damasku a členských štátov únie, vysvetlili predstavitelia EÚ.

Režim sýrskeho prezidenta Asada patrí k najtvrdším v arabskom svete. Začali sa tam demonštrácie, inšpirované povstaniami v Tunisku či Egypte, ale vládny sily ich krvavo potláčajú.

Zdroj: Reuters

1 20 jam juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA