EÚ sa v zásade dohodla na predĺžení ekonomických sankcií voči Rusku o pol roka

Brusel 2. decembra (TASR) - Európska únia dosiahla v zásade dohodu o predĺžení ekonomických sankcií, ktoré uvalila na Rusko, o ďalších šesť mesiacov, a to pre zastavenie pokroku vo veci prímeria na východnej Ukrajine. Španielsky minister zahraničných vecí José Manuel García-Margallo to dnes povedal novinárom v Bruseli po rokovaní s rezortnými kolegami z členských krajín NATO. "Sme jednotní," ...

Brusel 2. decembra (TASR) – Európska únia dosiahla v zásade dohodu o predĺžení ekonomických sankcií, ktoré uvalila na Rusko, o ďalších šesť mesiacov, a to pre zastavenie pokroku vo veci prímeria na východnej Ukrajine. Španielsky minister zahraničných vecí José Manuel García-Margallo to dnes povedal novinárom v Bruseli po rokovaní s rezortnými kolegami z členských krajín NATO.

“Sme jednotní,” citovala ho agentúra DPA. “Je všeobecný konsenzus, že o šesť mesiacov,” dodal.

Diplomati následne pod podmienkou anonymity potvrdili dosiahnutie dohody o predĺžení sankcií. Súčasné sankcie EÚ sa skončia 31. januára.

Zatiaľ nie je jasné, kedy padne oficiálne rozhodnutie o predĺžení sankcií. Ministri zahraničných vecí EÚ sa najbližšie stretnú 14. decembra.

Ekonomické sankcie voči Rusku boli prvýkrát zavedené v júli 2014 v reakcii na ruskú anexiu ukrajinského Krymu. Opatrenie obmedzuje ruský dovoz do EÚ a prístup ruských bánk na kapitálové trhy v únii a vážne narušilo vzťahy medzi Bruselom a Moskvou.

Ide o najkontroverznejšie opatrenie, ktoré malo ovplyvniť ruský kurz na Ukrajine, pretože ekonomicky postihlo nielen Rusko, ale aj členské krajiny EÚ.

Európska únia spojila sankcie s dohodou o prímerí na východnej Ukrajine, ktorá mala byť uplatnená do konca roka. Jej ustanovenia sa však naďalej porušujú.

Sankcie na Rusko uvalili aj USA.

3 žab gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA