EÚ schválila nové sankcie proti Sýrii

Brusel 1. augusta (TASR) – Európska únia rozšírila dnes sankcie proti vláde sýrskeho prezidenta Bašara Asada. V rámci nových opatrení zmrazila vklady a zakázala vstup na územie EÚ piatim ďalším predstaviteľom režimu, ktorí sú spájaní s krvavým potláčaním protivládnych demonštrácií.

Oficiálnemu schváleniu sankcií, na ktorých sa minulý týždeň dohodli vlády 27 členských krajín EÚ, predchádzalo víkendové "zmasakrovanie" viac ako stovky civilistov v meste Hamá a iných častiach Sýrie. Mená dotyčných zverejnia v utorok.

Rozhodnutie znamená, že sankcie EÚ sa týkajú 35 osôb, vrátane Asada. Na zozname sú aj štyri vládne organizácie. Únia tiež zakázala predaj zbraní a vybavenia, ktoré možno použiť na potláčanie demonštrácií.

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová varovala, že únia podnikne ďalšie kroky v prípade, že sýrske vedenie nezmení svoje konanie.

Ashtonová tiež vyzvala Bezpečnostnú radu OSN, ktorá sa dnes zíde na mimoriadnom zasadaní venovanom Sýrii, aby "zaujala jasný postoj v otázke potreby ukončenia násilností."

Rusko a Čína blokujú snahy o odsúdenie Asada a jeho vlády, západní lídri odmietajú možnosť vojenského zásahu v Sýrii.

Zdroj: Reuters, AP, DPA

1 2 3 ari zsl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA