EÚ schválila preklenovací úver pre Grécko

Brusel 17. júla (TASR) - Európska únia schválila preklenovací úver pre Grécko vo výške 7,2 miliardy eur, ktorý má udržať krajinu nad vodou, kým dostane tretí balík finančnej pomoci. Atény by peniaze mali dostať v pondelok (20.7.). Informovala o tom agentúra Bloomberg. "Táto dohoda, ktorú podporilo 28 členských štátov Európskej únie, zachráni Grécko pred bezprostrednou platobnou neschopnosťou,"...

Brusel 17. júla (TASR) – Európska únia schválila preklenovací úver pre Grécko vo výške 7,2 miliardy eur, ktorý má udržať krajinu nad vodou, kým dostane tretí balík finančnej pomoci. Atény by peniaze mali dostať v pondelok (20.7.). Informovala o tom agentúra Bloomberg.

“Táto dohoda, ktorú podporilo 28 členských štátov Európskej únie, zachráni Grécko pred bezprostrednou platobnou neschopnosťou,” uviedol podpredseda Európskej komisie pre euro Valdis Dombrovskis pred novinármi v Bruseli. Grécko dostane peniaze z preklenovacieho úveru v pondelok, dodal.

Peniaze umožnia Grécku splatiť jeho podlžnosti voči Medzinárodnému menovému fondu (MMF) a gréckej centrálnej banke i vyrovnať splátku Európskej centrálnej banke (ECB) vo výške 3,5 miliardy eur.

Ministri financií eurozóny okrem toho urobili ďalší krok v schvaľovaní tretieho balíka pomoci pre Grécko v hodnote až 86 miliárd eur, keďže národné parlamenty odobrili otvorenie rokovaní o balíku.

“Sme svedkami európskej solidarity v akcii,” uviedol Dombrovskis. “Tí, ktorí tvrdia, že Európa nie je solidárna, sa mýlia. Solidarita však vyžaduje zodpovednosť.”

Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že jeho Rada guvernérov schválila rozhodnutie týkajúce sa poskytnutia tretieho balíka pomoci Grécku. Tento krok otvára cestu pre EÚ a MMF, aby rokovali s gréckou vládou o presných podmienkach ďalšieho úverového programu. Po finalizácii budú musieť dohodu ešte schváliť ministri financií eurozóny a niektoré národné parlamenty.

“Myslím si, že je dostatok času na dosiahnutie dohody do druhej polovice augusta, a dúfam, že ju aj dosiahneme,” uviedol Dombrovskis.

Preklenovací úver bude mať maximálnu splatnosť tri mesiace a bude uvoľnený v dvoch tranžiach.

12 lom gl gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA