EÚ: Šéfom Euroskupiny zostáva Jeroen Dijsselbloem z Holandska (2)

Brusel 13. júla (TASR) - Ministri financií krajín eurozóny potvrdili dnes vo funkcii šéfa Euroskupiny na ďalšie volebné obdobie Jeroena Dijsselbloema (49) z Holandska, ktorý vedie Euroskupinu už od 21. januára 2013. Rozhodlo sa o tom v dnešných voľbách lídra Euroskupiny, v ktorých bol Holanďanovým protikandidátom Luis de Guindos zo Španielska. Jeroen Dijsselbloem je ministrom financií ...

Brusel 13. júla (TASR) – Ministri financií krajín eurozóny potvrdili dnes vo funkcii šéfa Euroskupiny na ďalšie volebné obdobie Jeroena Dijsselbloema (49) z Holandska, ktorý vedie Euroskupinu už od 21. januára 2013.

Rozhodlo sa o tom v dnešných voľbách lídra Euroskupiny, v ktorých bol Holanďanovým protikandidátom Luis de Guindos zo Španielska.

Jeroen Dijsselbloem je ministrom financií Holandska od novembra 2012, od februára 2013 zastáva aj post prezidenta Rady guvernérov Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM).

Absolvent štúdia ekonomiky poľnohospodárstva má za sebou pôsobenie v lokálnej politike, európskom i holandskom zákonodarnom zbore.

Staronový šéf Euroskupiny sa prostredníctvom jednej zo sociálnych sietí poďakoval v prvej reakcii svojim “kolegom za podporu a spoluprácu” a potvrdil, že sa teší na druhé volebné obdobie v spomínanej funkcii.

Minister financií SR Peter Kažimir na margo zvoleného Holanďana podľa tlačovej agentúry DPA uviedol: “Mám rád jeho štýl. Je to dobrý typ”.

Celkove 19 šéfov rezortov financií prikročilo dnes k voľbe šéfa Euroskupiny po tom, čo tento akt v júni pre úsilie o dosiahnutie riešenia gréckej dlhovej krízy odložilo. Neformálne rokujúce grémium, ktoré vzniklo v roku 1998 v súvislosti s rastúcou potrebou konzultácií v súvislosti so zavádzaním spoločnej európskej meny – eura, sa v období finančnej a dlhovej krízy stalo jedným z najdôležitejších zoskupení, ktoré prijíma zásadné rozhodnutia, a to aj o miliardových programoch pomoci pre krajiny eurozóny.

UPOZORNENIE: Správa bola rozšírená o 5., 6. a 7. odsek

3 le zll

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA