EÚ sľúbila spolupracovať s budúcou tureckou vládou

Brusel 2. novembra (TASR) - Európska únia vyjadrila dnes ochotu spolupracovať s budúcou tureckou vládou, ktorá sa zrodí po nedeľňajších predčasných voľbách v Turecku. Vyplýva to zo spoločného vyhlásenia šéfky európskej diplomacie Federicy Mogheriniovej a eurokomisára pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannesa Hahna. Predčasné voľby v Turecku vyhrala islamsko-konzervatívna Strana ...

Brusel 2. novembra (TASR) – Európska únia vyjadrila dnes ochotu spolupracovať s budúcou tureckou vládou, ktorá sa zrodí po nedeľňajších predčasných voľbách v Turecku. Vyplýva to zo spoločného vyhlásenia šéfky európskej diplomacie Federicy Mogheriniovej a eurokomisára pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannesa Hahna.

Predčasné voľby v Turecku vyhrala islamsko-konzervatívna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Podľa spoločného stanoviska Mogheriniovej a Hahna skutočnosť, že voľby mali vysokú účasť voličov, opätovne potvrdzuje, že obyvatelia Turecka dodržiavajú demokratické procesy.

“EÚ bude spolupracovať s budúcou vládou za účelom ďalšieho posilnenia partnerstva medzi EÚ a Tureckom, aby sme pokračovali v našej spolupráci vo všetkých oblastiach v prospech našich občanov,” uvádza sa v stanovisku Mogheriniovej a Hahna.

Predstavitelia únie zároveň zdôraznili, že ešte v priebehu dnešného dňa očakávajú predbežnú správu pozorovateľov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Úradu OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), ktorí priebeh parlamentných volieb v Turecku monitorovali.

Pre EÚ je správa OBSE/ODIHR dôležitá, lebo Európska komisia vyjadrila minulý týždeň po zásahu tureckej polície voči dvom televíznym kanálom blízkym tureckej opozícii obavy o dodržiavaní ľudských práv v tejto krajine.

AKP, ktorá mala pred voľbami podľa prieskumov získať okolo 40-43 percent hlasov, vo voľbách prekvapila, keď nakoniec získala v parlamente absolútnu väčšinu. So ziskom 49,4 percenta hlasov, čo znamená 316 mandátov v 550-člennom parlamente, môže strana sama vytvoriť budúcu vládu.

Pre prezidenta Erdogana ide o zadosťučinenie po tom, ako vo voľbách 7. júna stratil kontrolu nad parlamentom, ktorý predtým kontroloval nepretržite po dobu 13 rokov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA