EÚ stiahla z obehu videoklip kritizovaný pre údajný rasizmus

Brusel 6. marca (TASR) – Viaceré európske médiá si dnes všimli videoklip, ktorý pod heslom "Rastieme spolu" propaguje myšlienku rozširovania Európskej únie.

Videoklip, ktorý sa snaží symbolizovať Európu ako silu pri zabezpečovaní mieru vo svete a zároveň priestor, kde dochádza ku stretu rôznych kultúr a civilizácií, však mnohí Európania vnímajú ako rasistický, sexistický či dokonca imperialistický ladený odkaz a preto sa ho Európska komisia (EK) rozhodla stiahnuť z obehu.

"Tento videoklip atakovali najmä tí ľudia, ktorí to celé nepochopili," povedal pre TASR hovorca komisára EÚ pre rozšírenie Peter Stano. Komisia sa tak rozhodla preto, aby klip nevyvolával zbytočné kontroverzie.

Videoklip s pôvodným názvom "Growing Together" trvá takmer dve minúty a ukazuje belošku, európsku ženu v žltom priliehavom odeve (žltá má symbolizovať EÚ, podľa žltých hviezd na modrej zástave únie), ako postupne čelí bojovnej nálade troch mužov. Podľa ich správania a výzoru ide o mužov neeurópskeho pôvodu. Bojovník s cvikmi v štýle kung-fu pripomína Aziata, muž s turbanom a zakriveným mečom odkazuje na moslimskú kultúru a černošský bojovník podľa všetko znázorňuje Afriku. Európanka sa bojovných votrelcov nezľakne, ale jemným fúknutím vytvorí ilúziu ďalších dvanásť rovnakých belošiek, ktoré vytvoria kruh a obkľúčia neeurópsky vyzerajúcich mužov. Tí sa okamžite upokoja, prestanú s bojovými cvikmi, šabľa je zasunutá do pošvy a všetci si posadajú na zem, čím sa má zrejme vytvoriť ilúzia rokovania, mierového dialógu a urovnávania sporov.

Video bolo podľa stanoviska EK adresované cieľovej skupine mladých Európanov (16-24 rokov), ktorí rozumejú námetom filmov o bojových umeniach a videohrám a malo sa šíriť prostredníctvom sociálnych médií. Finálne dejstvo krátkeho príbehu bolo príbehom o možnosti porozumenia a dosiahnutí vzájomnej zhody a harmónie. Bojovní muži nemajú stvárňovať potenciálnu hrozbu ale rôzne bojové štýly, ktoré sú u dnešnej mladej generácie obľúbené. Krátke video malo za úkol prebudiť zvedavosť mladých Európanov rozširovanie, jednu zo základných súčastí politiky EÚ.

Britský denník Daily Mail dnes na svojej internetovej stránke uviedol že plánovaný odkaz EK sa zrejme minul účinkom. Aj napriek tomu, že videoklip končí posolstvom "Čím sme početnejší, tým sme silnejší," čo má byť odkaz na ďalšie rozširovanie únie. V debatách na internetových portáloch mnohí čitatelia tvorcov videoklipu obviňujú, že pôsobí rasisticky, keď naznačuje, že biela rasa potrebuje pacifikovať ostatné rasy.

Peter Stano uviedol, že EK sa ospravedlňuje všetkým tým, ktorí klip vnímajú ako rasisticky motivovaný, a aby nedochádzalo k ďalším kontroverzným vysvetleniam, komisia sa rozhodla klip, predtým dostupný na stránke YouTube, stiahnuť z obehu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA