EÚ: Terčom náletov v Sýrii musia byť len pozície džihádistov

Brusel 2. október (TASR) - Európska únia trvá na tom, že všetky letecké údery v Sýrii musia byť namierené výhradne voči džihádistom z takzvaného Islamského štátu (IS) a musia byť koordinované, aby sa zabránilo civilným obetiam. Uviedla to dnes hovorkyňa Európskej komisie. Stanovisko exekutívy EÚ prichádza potom ako v stredu do sýrskeho konfliktu zasiahlo aj Rusko s tým, že bude bombardovať ...

Brusel 2. október (TASR) – Európska únia trvá na tom, že všetky letecké údery v Sýrii musia byť namierené výhradne voči džihádistom z takzvaného Islamského štátu (IS) a musia byť koordinované, aby sa zabránilo civilným obetiam. Uviedla to dnes hovorkyňa Európskej komisie.

Stanovisko exekutívy EÚ prichádza potom ako v stredu do sýrskeho konfliktu zasiahlo aj Rusko s tým, že bude bombardovať pozície IS a “iné teroristické skupiny” bojujúce proti silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Moskva je tradičným spojencom sýrskeho prezidenta.

Po prvej sérii ruských vzdušných útokov však predstavitelia sýrskej opozície ako aj Spojené štáty spochybnili Moskvou deklarované ciele útokov. Naznačili pritom, že ruské bojové akcie boli zamerané predovšetkým na posilnenie vládneho režimu v Sýrii a nie proti džihádistom.

“Sme veľmi znepokojení informáciami o leteckých úderoch, ktoré zasiahli civilistov v Homse. Vyzývame Rusko, aby zasahovalo presné ciele,” uviedla hovorkyňa Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) Catherine Rayová. Dodala, že žiaden letecký úder sa nesmie zameriavať na civilistov ale výhradne na ciele IS.

ESVČ je úrad, ktorý riadi šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová. Je diplomatickou službou Európskej únie a vykonáva zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ spoločne s členskými krajinami únie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA