Terorizmus nezanikol smrťou Usámu bin Ládina, tvrdí predseda EP Jerzy Buzek

Brusel 12. septembra (TASR) – Terorizmus sa nezrodil 11. septembra 2001 a nezanikol smrťou Usámu bin Ládina, ale svet sa za posledné desaťročie zmenil k lepšiemu, citovali dnes predsedu Európskeho parlamentu Jerzyho Buzeka belgické elektronické médiá.

"Za posledných desať rokov sme boli často konfrontovaní otázkou citlivých vzťahov medzi našou slobodou a našou bezpečnosťou," uviedol Buzek ohľadom situácie, ktorá nastala po 11. septembri spred desiatich rokov.

Pri príležitosti desiateho výročia teroristických útokov na USA predseda EP na adresu teroristických skupín vyhlásil, že v uplynulom desaťročí "sme sa veľa naučili" o ich slabinách, mentalite i technikách a o ich vraždiacom presvedčení.

"Ale to všetko iba posilnilo našu istotu, že už vieme, že nijaký útok nezmení naše presvedčenie rešpektovať základné ľudské slobody, ľudskú dôstojnosť, náboženskú pluralitu a spravodlivosť," vyhlásil Buzek v sobotu a dodal, že nijaké útoky od nijakej kriminálnej organizácie neoslabia vieru Európanov v hodnoty, ktoré budujeme v zjednocujúcej sa Európe.

Podľa predsedu EP sú teroristické činy útokmi "na nás všetkých, na našu demokratickú spoločnosť". Uviedol, že Európa a Spojené štáty spolu so svojimi medzinárodnými partnermi budú vždy spoločne čeliť všetkým formám terorizmu. Upozornil, že medzinárodné spoločenstvo bojuje proti terorizmu každý deň a už sa podarilo predísť mnohým chystaným útokom.

Buzek konštatoval, že najväčšou výzvou pre EÚ v budúcnosti v rámci boja proti terorizmu bude budovanie silných štátov a štátnych inštitúcií, keďže sa teroristickým organizáciám darí najmä v slabých štátoch, odkiaľ ohrozujú celé regióny.

Ako príklad uviedol Somálsko a Jemen, ktoré destabilizujú oblasť Sahelu v Afrike. Alebo Pakistan, kde sa vláde nedarí bojovať proti militantným skupinám, čo znamená že od roku 2003 dodnes tam na následky teroristických útokov zahynulo okolo 37.000 ľudí.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA