Tlak na Grécko pokračoval aj v euroskupine

Brusel 7. novembra (TASR) – Predseda euroskupiny Jean-Claude Juncker dnes večer po ukončení stretnutia ministrov financií eurozóny (euroskupina) uviedol, že ministri 17 štátov menovej únie vyzvali predsedov dvoch najväčších a najvplyvnejších gréckych politických strán, aby v spoločne podpísanom dokumente znovu potvrdili, že Grécko splní záväzky v oblasti prísnych ekonomických reforiem, ktorými je podmienený druhý záchranný balík pre ich krajinu.

Juncker, luxemburský premiér, na brífingu s novinármi uviedol, že veľkú časť pondelňajšieho večera strávili ministri eurozóny počúvaním vyjadrení svojho gréckeho kolegu Evangelosa Venizelosa o najnovšom politickom vývoji v Grécku.

"Máme novú vládu národnej jednoty a národnej zodpovednosti," povedal Venizelos pred svojimi kolegami, čím naznačil, že Atény tým potvrdili schopnosť implementovať nevyhnutný program zmien, ku ktorým sa zaviazali.

V rámci diskusií komisár Európskej únie zodpovedný za menovú politiku Olli Rehn gréckej strane pripomenul, že očakávaných osem miliárd eur z už sľúbenej šiestej tranže programu pomoci krajina dostane až po tom, ako dva najväčšie politické subjekty potvrdia ochotu podporiť dohodnutý záchranný program pre Grécko.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA