EÚ uvalila na Sýriu ropné embargo; Medvedev poslal Asadovi depešu

Brusel/Moskva 29. augusta (TASR) – Európska únia uvalila dnes embargo na dovoz ropy zo Sýrie. Zvýšila tým tlak na režim v Damasku, ktorý brutálne potláča protivládne protesty v Sýrii, uviedla agentúra DPA.

Zákaz sa týka nielen dovozu ropy, ale aj obchodu s ropnými produktmi a benzínom medzi EÚ a Sýriou, ako aj ich prepravy.

Podľa zdrojov z Rady EÚ má ropné embargo pokrývať všetky obchodné činnosti, z ktorých má režim v Damasku zisk. Do konca týždňa dostane rozhodnutie o embargu písomnú podobu. Následne musí ešte vyjsť ako osobitné nariadenie EÚ, čo by sa malo podľa diplomatov stať v tomto alebo budúcom týždni.

Tlak na sýrskeho prezidenta Bašára Asada zvýšil dnes aj ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý ho prostredníctvom depeše vyzval na okamžité a úplné zastavenie násilia. Posolstvo mu podľa DPA odovzdal v Damasku námestník ministra zahraničných vecí Michail Bogdanov.

Kremeľ ďalej vyzval Asada na uskutočnenie naliehavých reforiem a apeloval na sýrsku opozíciu, aby sa zapojila do režimom ponúkaného dialógu, "pretože len tak je možné zabezpečiť obnovenie občianskeho zmieru".

Zásahy armády a bezpečnostných zložiek proti demonštrantom pokračovali aj dnes a podľa opozície pri nich zahynuli traja ľudia a 20 utrpelo zranenia.

3 hy dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA