EÚ uvalila sankcie na hlavné sýrske firmy vrátane mobilného operátora

Brusel 24. septembra (TASR) – Európska únia uvalila sankcie na viaceré významné firmy v Sýrii vrátane hlavného mobilného operátora Syriatel, najväčšej súkromnej firmy Cham Holding a niekoľkých stavebných a investičných spoločností. Informovala o tom dnes EÚ prostredníctvom svojho oficiálneho vestníka.

Subjekty z EÚ nemôžu teraz obchodovať so šiestimi firmami zo Sýrie, medzi ktorými je i televízna stanica ad-Dunjá, ako i ďalšie tri firmy prepojené so sýrskou armádou.

Okrem toho boli na zoznam nežiaducich predstaviteľov Sýrie, ktorí majú zákaz vstupu na územie EÚ, zaradení i ministri spravodlivosti a informácií. Vzťahuje sa na nich i nariadenie o zmrazení aktív na účtoch v európskych bankách.

Turecko dnes oznámilo, že zadržalo sýrsku loď pre podozrenie, že preváža zbrojný materiál do Sýrie. Ako vyhlásil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, Ankara zabráni akémukoľvek pokusu o dodanie zbraní pre režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Turecko tak podľa Erdogana reaguje na krvavý zásah bezpečnostných síl Sýrie proti protivládnym demonštrantom v uliciach sýrskych miest.

Erdogan to vyhlásil v piatok večer v New Yorku, kde sa zúčastnil Valného zhromaždenia OSN.

Tlačová agentúra Anatólia informovala, že turecké námorníctvo zadržalo sýrsku loď v Marmare, bez uvedenia podrobností, či sa tak stalo v prístave Marmara alebo v Marmarskom mori, ktoré je strategickou vodnou cestou medzi Stredozemným morom a Čiernym morom.

Zdroj: Reuters

1 cve

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA