EÚ: V stredu odíde z Grécka do Luxemburska prvá skupina azylantov

Brusel 3. novembra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes oznámila, že v stredu 4. novembra dôjde k relokácii prvej skupiny 30 žiadateľov o azyl z Grécka do Luxemburska. Ide o azylantov spadajúcich do prvej schémy prerozdelenia 40.000 utečencov z Grécka a Talianska. V stredu pricestuje do Grécka eurokomisár pre vnútorné záležitosti a migráciu Dimitris Avramopulos aj so šéfom luxemburskej ...

Brusel 3. novembra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes oznámila, že v stredu 4. novembra dôjde k relokácii prvej skupiny 30 žiadateľov o azyl z Grécka do Luxemburska. Ide o azylantov spadajúcich do prvej schémy prerozdelenia 40.000 utečencov z Grécka a Talianska.

V stredu pricestuje do Grécka eurokomisár pre vnútorné záležitosti a migráciu Dimitris Avramopulos aj so šéfom luxemburskej diplomacie Jeanom Asselbornom. Spolu s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom, predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a gréckym ministrom zodpovedným za migračnú politiku Ioannisom Muzalasom sa stretnú s prvou skupinou žiadateľov o azyl, ktorá následne odcestuje lietadlom z medzinárodného letiska v Aténach do Luxemburska.

Komisár Avramopulos pred odchodom do Grécka pripomenul, že pôjde o prvý let z Grécka v rámci relokačného programu EÚ.

“Viac ako 600.000 ľudí vstúpilo tohto roku do EÚ cez Grécko. Toto premiestnenie znamená symbolický okamih, ale je to tiež veľmi dôležitý prvý krok v procese, ktorý sa musí stať systematickým,” uviedol komisár.

Podľa jeho slov musia EÚ aj Grécko zintenzívniť úsilie, aby boli všetky prijímacie centrá – takzvané hotspoty – plne funkčné, a aby premiestňovanie žiadateľov o azyl bolo bežným javom.

Avramopulos pochválil Luxembursko za to, že je prvým členským štátom, ktorý premiestni časť azylantov z Grécka.

“Spoliehame sa na všetky členské štáty, že prijmú potrebné opatrenia tak, aby čo najrýchlejšie mohli nasledovať ďalšie relokácie z Grécka a Talianska,” uviedol komisár.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) tth

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA