EÚ venuje každý rok milióny eur na programy pre zabezpečenie vody vo svete

Brusel 22. marca (TASR) – Bezpečnosť pitnej vody je kľúčovou záležitosťou pre zdravý a dôstojný život, uviedla dnes šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová pri príležitosti Medzinárodného a Európskeho dňa vody.

"Milióny ľudí po celom svete sú bez prístupu k čistej pitnej vode a sú tak pripravení o jedno zo základných ľudských práv," upozornila Ashtonová v stanovisku pre médiá.

Podpredsedníčka Európskej komisie uviedla, že každý deň zhruba 4000 ľudí vo svete zomiera na choroby spojené s nedostatkom čistej pitnej vody, pričom väčšina z týchto obetí sú deti do veku 5 rokov.

Okrem toho okolo 2,4 miliardy ľudí nemajú dostatočný prístup k vode na základné hygienické účely.

"Európska únia vyvíja značné úsilie, aby zabezpečila prístup k čistej vode a základným sanitárnym úkonom vo väčšine svojich partnerských krajín," spresnila Ashtonová. Podľa jej slov programy EÚ venované na zabezpečenie vody a sanitárnych úkonov stoja každý rok takmer 400 miliónov eur a sú prevádzkované v 35 štátoch sveta. Ich cieľom je pomôcť vybudovať potrebnú infraštruktúru pre prívod pitnej vody a odvod odpadovej vody, zabezpečenie základných sanitárnych úkonov a posilnenie spravovania vodných zdrojov.

Medzinárodný deň vody si svet pripomína každý rok 22. marca (od roku 1993) s cieľom upriamiť pozornosť verejnosti na význam čistoty pitnej vody a na potrebu udržateľnosti pitných vodných zdrojov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA