EÚ: Voľby v Mjanmarsku boli lepšie, ale ešte nie slobodné; Rohingovia nevolili

Rangún 10. novembra (TASR) - Nedeľňajšie voľby v Mjanmarsku mali lepší priebeh, ako sa očakávalo, konštatoval dnes vedúci tímu pozorovateľov EÚ, nemecký europoslanec Alexander Graf Lambsdorff, ktorý ich však súčasne odmietol označiť za slobodné a spravodlivé. V rozhovore s novinármi dnes Lambsdorff uznal, že Mjanmarsko ako krajina "prešlo dlhú cestu" a uskutočnilo veľké politické a ekonomické ...

Rangún 10. novembra (TASR) – Nedeľňajšie voľby v Mjanmarsku mali lepší priebeh, ako sa očakávalo, konštatoval dnes vedúci tímu pozorovateľov EÚ, nemecký europoslanec Alexander Graf Lambsdorff, ktorý ich však súčasne odmietol označiť za slobodné a spravodlivé.

V rozhovore s novinármi dnes Lambsdorff uznal, že Mjanmarsko ako krajina “prešlo dlhú cestu” a uskutočnilo veľké politické a ekonomické zmeny, ale je potrebných “viac reforiem, aby sa v budúcnosti konali skutočne pravé voľby”. Spresnil, že jedným z existujúcich problémov je ústavný rámec, ktorý armáde zaručuje štvrtinu miest v parlamente, čo v praxi znamená, že voliči rozhodujú len o 75 percentách poslancov budúceho zákonodarného zhromaždenia.

Voľby v Mjanmarsku monitoroval 150-členný tím z EÚ, poznamenala agentúra AP.

Oficiálne výsledky volieb ešte stále nie sú známe, ale za víťaza sa – na základe vlastného sčítania hlasov – vyhlásila opozičná Národná liga za demokraciu (NLD). Doteraz vládnuca Strana zväzovej súdržnosti a rozvoja (USDP) už medzičasom priznala porážku vo voľbách.

Na negatívny dôsledok parlamentných volieb v Mjanmarsku, ktoré boli po 25 rokoch vlády vojenskej chunty prvými slobodnými, upozornila v noci nadnes vo svojej správe ľudskoprávna nezisková organizácia Spoločne za ukončenie genocídy (United to End Genocide). Podľa nej Mjanmarsku hrozí, že po voľbách by mohli opäť vypuknúť etnické a náboženské nepokoje. Organizácia svoje obavy vysvetlila faktom, že asi 500.000 oprávnených voličov z moslimskej menšiny Rohingov úrady nedovolili voliť.

Organizácia upozornila, že negatívny postoj k moslimom, a osobitne k Rohingom, v Mjanmarsku “nezmažú žiadne voľby”. Správa obsahuje varovanie, že prípadné náboženské a etnické nepokoje v Mjanmarsku by prospeli jedine záujmom armády, ktorá víťazstvom NLD prichádza o časť moci. Organizácia preto vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby monitorovalo situáciu v Mjanmarsku.

Doterajšia vláda v Mjanmarsku považovala Rohingov za cudzincov, aj keď v krajine žijú už niekoľko generácií. Agentúra AP upozornila, že vládne ani opozičné strany nemali na kandidátskej listine žiadneho moslima.

2 pel svi

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA