EÚ vyzvala Bielorusko, aby okamžite zastavilo popravy v krajine

Brusel 30. marca (TASR) – Európska únia vyjadrila dnes znepokojenie nad udalosťami posledných týždňov v Bielorusku. Vysoká predstaviteľka pre spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku Catherine Ashtonová okrem kritiky prenasledovania zástupcov médií a opozície vyzvala postsovietsku republiku aj na okamžité pozastavenie vykonávania trestov smrti v krajine.

Ashtonová považuje prepadnutie niekoľkých opozičných skupín raziami a obmedzovanie slobody médií za znepokojujúce najmä v kontexte komunálnych volieb, ktoré sa uskutočnia 25. apríla.

"Európska únia je vážne znepokojená obmedzovaním predstaviteľov slobodných médií, občianskej spoločnosti a opozičných organizácií vrátane zasahovania do slobody združovať sa či vyjadriť svoj názor. Znepokojujú ju aj problémy, ktoré vznikajú pri registrovaní mimovládnych organizácií a opozičných strán," hovorí sa v Ashtonovej oficiálnom vyjadrení.

"EÚ prikladá veľkú dôležitosť tomu, aby nadchádzajúce voľby prebehli bez problémov a očakáva od bieloruských orgánov, že zabezpečia pre ne potrebné demokratické prostredie, ktoré sa stretne s medzinárodnými štandardmi. EÚ bude priebeh volieb starostlivo sledovať," ubezpečila Ashtonová Minsk o pozornosti Bruselu.

Podpredsedkyňa Európskej komisie sa venovala vo svojom komuniké aj nedávnym medializovaným výkonom trestu smrti – bieloruské orgány mali popraviť dvoch odsúdencov predminulý týždeň. Minsk za popravy už kritizoval oficiálne aj Európsky parlament.

"Únia s ľútosťou berie na vedomie správy o poprave dvoch mužov, ktoré sa vykonali v Minsku a apeluje na príslušné orgány, aby podali ucelené informácie o udalosti. Bielorusko je jediná krajina v Európe, kde je aplikovaný trest smrti. EÚ vyzýva Bielorusko, aby prijalo okamžité maratórium na takýto trest so zreteľom na jeho úplné zrušenie," vyjadrila sa jednoznačne Ashtonová.

(spravodajca TASR Silvester Balog) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA