EÚ vyzvala Rusko, aby okamžite prepustilo estónskeho agenta tajnej služby (2)

Brusel 19. augusta (TASR) - Európska únia vyzvala Rusko, aby okamžite oslobodilo estónskeho agenta tajnej služby Estona Kohvera, ktorého ruský oblastný súd v Pskove odsúdil dnes na 15 rokov väzenia za údajnú špionáž. Brusel zároveň zdôvodňuje, že "únos" estónskeho dôstojníka ruskými tajnými službami je "flagrantným porušením medzinárodného práva". "Európska únia vyzýva Ruskú federáciu, aby ...

Brusel 19. augusta (TASR) – Európska únia vyzvala Rusko, aby okamžite oslobodilo estónskeho agenta tajnej služby Estona Kohvera, ktorého ruský oblastný súd v Pskove odsúdil dnes na 15 rokov väzenia za údajnú špionáž. Brusel zároveň zdôvodňuje, že “únos” estónskeho dôstojníka ruskými tajnými službami je “flagrantným porušením medzinárodného práva”.

“Európska únia vyzýva Ruskú federáciu, aby konala v súlade so svojimi medzinárodnými záväzkami, aby okamžite prepustila pána Kohvera a zabezpečila jeho bezpečný návrat do Estónska,” vyhlásila šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová.

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku pripomenula, že únos Kohvera a jeho nelegálne uväznenie v Rusku predstavuje zjavné porušenie medzinárodného práva.

Dodala, že na druhej strane Kohver nedostal možnosť na riadny a nestranný súdny proces. Nedošlo k verejnému vypočutiu, ani estónsky konzul nedostal oprávnenie byť prítomný pri jeho vypočutí, pričom obvinený nemal prístup k primeranej právnej pomoci.

Estónsky premiér Taavi Roivas dnes na Twitteri vyhlásil, že “ostro odsudzuje rozsudok nad Estonom Kohverom: jeho ilegálne zadržanie je vážnym porušením medzinárodného práva Ruskou federáciou”.

Rozsudok podľa agentúry Reuters negatívne ovplyvní už aj tak krehké vzťahy medzi Estónskom a Ruskom, ktoré sa zhoršili po vlaňajšej ruskej anexii Krymu.

Eston Kohver bol zatknutý 5. septembra 2014 príslušníkmi Ruskej federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Podľa údajov Moskvy bol estónsky dôstojník zadržaný pri pokuse o spustenie tajnej špionážnej operácie a v dobe zadržania mal mať pri sebe pištoľ, strelivo, 5000 eur, špeciálne zariadenia na nelegálne nahrávanie rozhovorov a “materiál určený pre špionážne misie.”

Estónska prokuratúra na druhej strane tvrdí, že Kohver bol počas výkonu svojej služby na estónskom území zajatý a následne unesený neznámymi cudzincami, ktorí prišli z Ruska.

(spravodajca TASR Jaromír Novak/žab) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA