EÚ začala dialóg s nekonfesionálnymi organizáciami a cirkvami o ľudských právach

Brusel 2. júna (TASR) - Prvý podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans bol dnes hostiteľom v poradí už 6. stretnutia na vysokej úrovni s jedenástimi zástupcami filozofických a nekonfesionálnych organizácií z celej Európy. Timmermans so svojimi hosťami diskutoval na tému "Spolunažívanie a dobré spôsoby vyjadrenia nesúhlasu". Stretnutie sa uskutočnilo v rámci prebiehajúceho dialógu s ...

Brusel 2. júna (TASR) – Prvý podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans bol dnes hostiteľom v poradí už 6. stretnutia na vysokej úrovni s jedenástimi zástupcami filozofických a nekonfesionálnych organizácií z celej Európy.

Timmermans so svojimi hosťami diskutoval na tému “Spolunažívanie a dobré spôsoby vyjadrenia nesúhlasu”. Stretnutie sa uskutočnilo v rámci prebiehajúceho dialógu s cirkvami, náboženstvami a filozofickými a nekonfesionálnymi organizáciami, ktorý je zakotvený v článku 17 Lisabonskej zmluvy.

“Spolužitie znamená schopnosť zvládať rozdiely, aj keď s niekým zásadne nesúhlasíme. Vďaka svojim kontaktom s občanmi nám nekonfesionálne organizácie môžu pomôcť nájsť praktické spôsoby riešenia spoločenských výziev,” skonštatoval Timmermans.

Podpredseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani, zodpovedný za uplatňovanie tohto dialógu, upozornil, že dialóg s náboženstvami a nekonfesionálnymi organizáciami plní kľúčovú úlohu pri realizácii mierového projektu, ktorý je stredobodom záujmu EÚ.

Hlavné závery stretnutí na vysokej úrovni sa využijú počas prvého kolokvia o základných právach v EÚ, ktoré sa uskutoční 1. a 2. októbra 2015. Ústrednou témou kolokvia bude “Tolerancia a úcta: prevencia a potláčanie antisemitizmu a nenávisti k moslimom v Európe”.

Každoročné stretnutie s cirkevnými predstaviteľmi usporiada Európska komisia 16. júna.

Sériu týchto stretnutí začala exekutíva EÚ v roku 2009, keď bol v Lisabonskej zmluve zakotvený dialóg s cirkvami, náboženstvami a filozofickými a nekonfesionálnymi organizáciami.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jam

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA