EÚ žiada od Chorvátska vysvetlenie zablokovania hraníc so Srbskom

Brusel 25. septembra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes oznámila, že naliehavo vyzýva Chorvátsko, aby urgentne poskytlo vysvetlenie ohľadom zablokovania svojich hraníc so Srbskom s cieľom zastaviť príliv nelegálnych prisťahovalcov. Hovorkyňa EK Maja Kocijančičová v tejto súvislosti uviedla, že zastavenie tranzitu srbských áut vyvoláva "vážne otázky" zo strany exekutívy EÚ. "Obmedzenia ...

Brusel 25. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes oznámila, že naliehavo vyzýva Chorvátsko, aby urgentne poskytlo vysvetlenie ohľadom zablokovania svojich hraníc so Srbskom s cieľom zastaviť príliv nelegálnych prisťahovalcov.

Hovorkyňa EK Maja Kocijančičová v tejto súvislosti uviedla, že zastavenie tranzitu srbských áut vyvoláva “vážne otázky” zo strany exekutívy EÚ.

“Obmedzenia dopravy zavádzané Chorvátskom od pondelka pozdĺž jeho hraníc so Srbskom vyvolávajú v tomto štádiu vážne otázky,” oznámila hovorkyňa EK pre zahraničnopolitické otázky. Spresnila, že EK požaduje naliehavé objasnenie zo strany príslušných chorvátskych orgánov.

Chorvátsko v noci zo stredy na štvrtok zakázalo vstup na svoje územie všetkým automobilom registrovaným v Srbsku, čím došlo k novej eskalácii diplomatických sporov medzi Záhrebom a Belehradom v súvislosti s prílivom nelegálnych migrantov na ich spoločnej hranici.

Srbsko v stredu zakázalo vstup na svoje územie nákladným automobilom s chorvátskou poznávacou značkou a aj tovarom pôvodom z Chorvátska.

Od 16. septembra, keď sa po uzavretí maďarsko-srbskej hranice stalo Chorvátsko novou tranzitnou krajinou, sa na jeho územie dostalo 63.800 utečencov, ktorí prišli zo srbského územia.

O vyriešenie patovej situácie sa pokúša eurokomisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn, ktorý dnes spolu so srbským premiérom Aleksandrom Vučičom cestoval do hraničného pásma.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA