EÚ žiada súdny proces proti Severnej Kórei v Haagu

Ženeva 21. septembra (TASR) - Bezpečnostná rada OSN by mala nahlásiť Severnú Kóreu Medzinárodnému trestnému súdu (ICC) v holandskom Haagu. Na tento krok dnes v Ženeve vyzvalo viacero krajín vrátane členských štátov Európskej únie. Vyšetrovatelia OSN predložili v marci 2014 podrobné dôkazy o tom, že stalinistický režim vedený Kim Čong-unom je priamo zodpovedný za rozsiahle porušovanie ľudských ...

Ženeva 21. septembra (TASR) – Bezpečnostná rada OSN by mala nahlásiť Severnú Kóreu Medzinárodnému trestnému súdu (ICC) v holandskom Haagu. Na tento krok dnes v Ženeve vyzvalo viacero krajín vrátane členských štátov Európskej únie.

Vyšetrovatelia OSN predložili v marci 2014 podrobné dôkazy o tom, že stalinistický režim vedený Kim Čong-unom je priamo zodpovedný za rozsiahle porušovanie ľudských práv, pričom sa dopustil aj zločinov proti ľudskosti.

Občania pokladaní za nelojálnych voči ideológii Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) museli podstúpiť nútené práce, mučenie, znásilnenie, hladovanie a väznenie. Za posledných 50 rokov zahynuli v severokórejských väzenských táboroch státisíce ľudí, uvádza sa v správe.

Na dnešnej diskusii v Rade OSN pre ľudské práva, venovanej Severnej Kórei, vydali krajiny EÚ spoločné vyhlásenie, podľa ktorého by “Bezpečnostná rada OSN mala situáciu v KĽDR postúpiť Medzinárodnému trestnému súdu (ICC)”.

Takýto krok zatiaľ vždy blokovala Čína, ktorá má v BR OSN právo veta a ktorá je jedným z mála spojencov Severnej Kórey, pripomenula tlačová agentúra DPA. Proti súdnemu procesu v Haagu sa stavia aj niekoľko afrických krajín, pretože neuznávajú medzinárodný súd.

Severokórejský vyslanec v Ženeve vyhlásil, že vlaňajšia správa vyšetrovateľov OSN a dnešná diskusia boli súčasťou sprisahania zosnovaného Spojenými štátmi. Dodal, že USA a ich spojenci využívajú otázku ľudských práv “na zlikvidovanie ideológie a sociálneho systému v KĽDR počas celej jej histórie a existencie”.

3 jam gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA