Štáty, ktoré zachraňujú Grécko, mu predávajú zbrane za milióny eur

Brusel 7. marca (TASR) – Európsky internetový denník EUobserver dnes upozornil, že krajiny Európskej únie od roku 2010, čiže v rovnakom čase ako zachraňovali Grécko potápajúce sa v obrovských dlhoch, neváhali predať tejto zadlženej krajine zbrane v hodnote vyše jednej miliardy eur.

Najväčším exportérom zbraní do Grécka bolo Francúzsko, ktoré na predajoch vojenských systémov v letectve zarobilo 794 miliónov eur. Denník sa odvoláva na oficiálne údaje EÚ týkajúce sa udeľovania licencií na vývoz zbraní pre členské štáty únie. Francúzi okrem toho Aténam dodali rakety a strely v hodnote 58 miliónov eur a na elektronických navádzacích systémoch Paríž zarobil ďalších 19 miliónov eur.

Na dodávkach zbrojných komponentov do Grécka zarábali aj ďalšie štáty, ktoré sú zástancami prísnych škrtov vo verejných výdavkoch krajín eurozóny. Nemecko a Holandsko zarobili spolu takmer 90 miliónov eur na elektronických vojenských systémoch a vojenských pozemných vozidlách. Taliansko získalo na predaji strelných zbraní a leteckých súčiastkach okolo 52 miliónov eur a Španielsko zarobilo 33 miliónov eur na chemických vojenských látkach.

To všetko v období, keď je Grécko ostatnými krajinami eurozóny nútené, aby ušetrilo každé možné euro v štátnych výdavkoch za účelom ozdravenia svojej ekonomiky. Aj napriek tomu Grécko zostáva jednou z najviac míňajúcich krajín na juhu Európy na vojenské výdavky. Oficiálnym zdôvodnením sú možné hrozby susedného Turecka.

Denník EUobserver dnes pripomenul slová bývalého námestníka gréckeho ministra obrany Panosa Beglitisa, ktorý v roku 2010 pre agentúru Reuters uviedol, že členské štáty eurozóny nikdy nevyvíjali tlak na Atény, aby obmedzili svoj vojenský rozpočet pre získanie programu finančnej pomoci.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA