Eurobarometer: Európania podporujú pomoc pre chudobných vo svete

Brusel 23. novembra (TASR) – Najnovší prieskum Eurobarometra naznačuje, že európski občania považujú pomoc chudobným za prioritu, oznámila dnes Európska komisia. Podľa prieskumu až 84 percent respondentov z krajín Európskej únie podporuje poskytovanie rozvojovej pomoci ako prostriedku, ktorý pomáha ľuďom na celom svete vymaniť sa z chudoby.

Európania sú pripravení aktívne pomáhať chudobným. Podľa uvedeného prieskumu je polovica občanov EÚ ochotná platiť viac za svoj každodenný nákup, ak si bude istá, že to pomôže rozvojovým krajinám.

"Európski občania vysielajú politikom EÚ, ako aj mimo EÚ jasný odkaz, že aj v ťažkých hospodárskych časoch sú odhodlaní pomáhať iným vymaniť sa z chudoby. Táto veľkorysosť však musí ísť ruka v ruke s politickou zodpovednosťou," uviedol dnes európsky komisár pre rozvoj Andris Piebalgs.

Komisár zároveň poukázal na potrebu vyššej efektívnosti a transparentnosti z hľadiska poskytovanej pomoci, aby sa mohlo dokázať, že finančné prostriedky naozaj viedli k želanej zmene. Na budúci týždeň v meste Pusan v Južnej Kórei sa uskutoční fórum na vysokej úrovni, ktorý podľa komisára bude aj pre EÚ vhodnou príležitosťou zamyslieť sa nad tým, ako zefektívniť pomoc pre chudobné časti sveta.

Prieskum Eurobarometra zároveň ukázal, že mladí ľudia vo veku od 15 do 24 rokov výrazne podporujú rozvojovú pomoc. Deväť z desiatich si myslí, že je dôležité pomáhať chudobným a 41 percent si myslí, že je to „veľmi dôležité“, v porovnaní s 35 percentami ľudí vo veku nad 40 rokov.

Ďalšie výsledky prieskumu uvádzajú, že 62 percent európskych občanov podporuje myšlienku zvýšiť rozvojovú pomoc aspoň na 0,7 percenta hrubého národného dôchodku (HDP) EÚ do roku 2015. Okolo 70 percent Európanov považuje subsaharskú Afriku za svetový región, ktorý najviac potrebuje pomoc v boji proti chudobe, pričom za ním nasleduje Blízky východ a severná Afrika (33 percent) a 80 percent európskych respondentov sa vyjadrilo za spojenie politiky rozvoja s inými politikami EÚ, akými je migrácia, obchod alebo prístup k energii.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA