Eurokomisár Hahn na Ukrajine podpíše dohodu na podporu malej susedskej politiky

Brusel 17. júna (TASR) - Eurokomisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn dnes oznámil, že v dňoch 18. a 19. júna uskutoční oficiálnu návštevu Ukrajiny. Eurokomisár má na programe stretnutie s prezidentom Petrom Porošenkom, premiérom Arsenijom Jaceňukom, ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom, ministrom hospodárstva Aivarasom Abromavičiusom a s predsedom Najvyššej ...

Brusel 17. júna (TASR) – Eurokomisár pre susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn dnes oznámil, že v dňoch 18. a 19. júna uskutoční oficiálnu návštevu Ukrajiny.

Eurokomisár má na programe stretnutie s prezidentom Petrom Porošenkom, premiérom Arsenijom Jaceňukom, ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom, ministrom hospodárstva Aivarasom Abromavičiusom a s predsedom Najvyššej rady Volodymyrom Groysmanom.

Okrem oficiálnych rokovaní v Kyjeve Hahn pocestuje tiež do Charkova, kde sa stretne so zástupcami občianskej spoločnosti a navštívi tri rozbehnuté projekty.

Eurokomisár oznámil, že počas stretnutia s ministrom hospodárstva Abromavičiusom podpíše dohodu vo výške 55 miliónov eur, ktorá je určená na podporu malých a stredných podnikov na Ukrajine.

“Naša pomoc je navrhnutá tak, aby podporovala nielen reformy, ale prispievala aj k obnove oblastí najviac postihnutých ozbrojeným konfliktom,” spresnil Hahn. Dodal, že ďalšia finančná podpora bude využitá v prospech navýšenia existujúcich fondov prostredníctvom finančných inštitúcií, čo by pre MSP vo všetkých regiónoch Ukrajiny malo priniesť približne jednu miliardu eur.

Komisár upozornil, že táto schéma financovania by mala pomôcť ukrajinským malým a stredným podnikom naplno využiť príležitosti, ktoré núka rozsiahla a komplexná zóna voľného obchodu medzi EÚ a Ukrajinou, ktorá sa začne naplno uplatňovať od budúceho roka.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA