Eurokomisár Oettinger varuje pred dôsledkami obnovenia hraničných kontrol

Düsseldorf 15. septembra (TASR) - Komisár EÚ pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger varuje pred nepriaznivými ekomomickými dôsledkami obnovovania kontrol na hraniciach členských štátov, ktoré sa týmto spôsobom snažia obmedzovať prílev utečencov. Podľa vyjadrenia pre dnešné vydanie denníka Handelsblatt, z ktorého cituje agentúra DPA, by "príliš dlho pretrvávajúce hraničné ...

Düsseldorf 15. septembra (TASR) – Komisár EÚ pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger varuje pred nepriaznivými ekomomickými dôsledkami obnovovania kontrol na hraniciach členských štátov, ktoré sa týmto spôsobom snažia obmedzovať prílev utečencov.

Podľa vyjadrenia pre dnešné vydanie denníka Handelsblatt, z ktorého cituje agentúra DPA, by “príliš dlho pretrvávajúce hraničné kontroly predstavovali značné narušenie vnútorného trhu a pracovnej sféry”. “Musíme zabrániť tomu, aby vznikali výrazné časové strany všetkým, ktorí žijú a pracujú cezhranične,” povedal Oettinger.

Opätovné zavedenie hraničných kontrol v rámci schengenského priestoru podľa Oettingera neznamená začiatok jeho konca, ale zvyšuje nátlak na Európanov, aby našli spoločné riešenie utečeneckej krízy. Tým je podľa jeho “fungujúca celoeurópska regulácia kvótami, fungujúce hotspoty slúžiace na registráciu a regulované presmerovávanie utečencov”.

Európska komisia (EK) kritizuje závery pondelňajšieho krízového zasadnutia ministrov vnútra EÚ v Bruseli, ktorí nedosiahli konsenzus ohľadne prerozdeľovania utečencov medzi všetky členské krajiny únie. “Nedocielili sme dohodu, ktorú sme chceli,” cituje DPA komisára pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisa Avramopulosa.

3 20 svi

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA