Eurokomisár Rehn vyzýva gréckych a európskych lídrov na zodpovednosť

Brusel 16. júna (TASR) – Olli Rehn, komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti, dnes vyzval gréckych a európskych lídrov na maximálnu zodpovednosť pri riešení gréckej krízy.

Komisár vyjadril nádej, že ministri Euroskupiny sa na nedeľňajšom stretnutí v Luxemburgu dohodnú na uvoľnení piatej tranže pôžičiek pre Grécko. Euroskupina, neformálne zoskupenie ministrov hospodárstva a financií členských štátov v eurozóne po tohtotýždňovom stretnutí v Bruseli, kde neboli prijaté nijaké konkrétne opatrenia, bude v nedeľu a pondelok rokovať v Luxemburgu.

Hlavnou témou luxemburského stretnutia bude prediskutovať obsah a podmienky druhého záchranného balíka pre Grécko a spôsob, akým sa na tomto procese bude podieľať súkromný sektor. Finálne rozhodnutia by mali ministri prijať na ich ďalšom stretnutí 11. júla.

„Budeme sa snažiť vyvarovať sa scenárom o defaulte a pripraviť pôdu pre prijatie dohody o strednodobej stratégii. Bude to zložité, ale verím, že v spolupráci s Medzinárodným menovým fondom predídeme neželaným scenárom,“ vyhlásil komisár Oli Rehn.

Ako uviedol, scenár na zachraňovanie gréckeho štátneho dlhu je zabezpečený do septembra tohto roku. O poseptembrovom strednodobom termíne musia rozhodnúť ministri na júlovom zasadnutí Euroskupiny.

„Vyzývam tých, ktorí v rámci EÚ prijímajú potrebné rozhodnutia, najmä však ministrov financií eurozóny, aby počas nedeľňajšieho zasadania odstránili zostávajúce rozdiely v ich názoroch a pripravili zodpovednú dohodu v tejto záležitosti, ktorá ja rozhodujúca nielen pre finančnú stabilitu Grécka, ale aj celej Európy. Verím, že všetci lídri, v Grécku a Európe, si uvedomujú svoju zodpovednosť a budú podľa toho aj konať,“ vyhlásil dnes Olli Rehn.

Komisár však nezabudol dodať, že veľká miera zodpovednosti leží na pleciach gréckej vlády a všetkých politických lídrov tejto krajiny. „Očakávame, že grécky parlament schváli program ekonomických reforiem, tak ako bol dohodnutý, do konca júna,“ vyzval Olli Rehn grécku stranu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA