Europarlament je sklamaný postojom Rady ku kvótam pre ženy v riadení podnikov

Brusel 9. decembra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP), ktorí sa zasadzujú za práva žien, vyjadrili v utorok (8.12.) sklamanie nad "zlyhaním" Rady EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti (EPSCO). Ministri členských krajín sa na rokovaniach v Bruseli nedohodli na opatreniach zabezpečujúcich, aby do roku 2020 najmenej 40 % z nevýkonných riaditeľov ...

Brusel 9. decembra (TASR) – Poslanci Európskeho parlamentu (EP), ktorí sa zasadzujú za práva žien, vyjadrili v utorok (8.12.) sklamanie nad “zlyhaním” Rady EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti (EPSCO). Ministri členských krajín sa na rokovaniach v Bruseli nedohodli na opatreniach zabezpečujúcich, aby do roku 2020 najmenej 40 % z nevýkonných riaditeľov spoločností kótovaných na burze boli ženy.

“Toto je ďalšia premárnená príležitosť zo strany členských štátov pre naplnenie európskych ambícií a parametrov v oblasti rovnosti žien a mužov,” uviedla spoluspravodajkyňa EP pre túto oblasť, bulharská europoslankyňa Marija Gabrielová.

Podľa poslankyne by bolo chybou myslieť si, že rovnosť mužov a žien a vyššia účasť žien na ekonomickom rozhodovaní nie je prioritou pre EÚ. Gabrielová v tejto súvislosti vyzvala nastupujúce holandské predsedníctvo v EÚ, aby v najbližšom polroku zvýšilo úsilie smerom k dohode medzi členskými štátmi o kvótach pre ženy v riadení podnikov.

Druhá spoluspravodajkyňa pre túto oblasť rakúska europoslankyňa Evelyn Regnerová kritizovala najmä pozíciu Nemecka, zásluhou ktorého sa v Rade ministrov nepodarilo rozbiť blokujúcu menšinu.

“Je hanba, že hodnoty, ktoré žiadame od každého, kto príde do Európy, sú tie prvé, ktoré sme hodili cez palubu: rovnosť žien a mužov, ale aj aspekty lepšieho riadenia podnikov, transparentné postupy v podnikoch a rovnosť šancí pre každého,” skonštatovala Regnerová.

Šéfka parlamentného výboru pre práva žien a rovnosť pohlaví (FEMM) Iratxe García Pérezová oznámila, že je neprijateľné, aby ministri EÚ neboli schopní dohodnúť sa na takej dôležitej záležitosti, ako je zastúpenie žien pri ekonomickom rozhodovaní.

EP v novembri 2013 prijal rezolúciu, v rámci ktorej vyzval členské štáty EÚ, aby zabezpečili, že do roku 2020 minimálne 40 % z pozícií nevýkonných riaditeľov spoločností budú obsadené ženami, ktoré v rámci spravodlivého a transparentného výberového konania splnia požadované kritéria kvalifikácie a zásluh.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zll

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA