Europoslanci odporúčajú podpis asociačnej dohody s Ukrajinou

Brusel 1. decembra (TASR) - Európsky parlament (EP) dnes vyzval na urýchlený podpis asociačnej dohody s Ukrajinou, a to najneskôr do konca roka 2011. Členské štáty Európskej únie by sa dohodou mali zaoberať už na najbližšom summite Európskej rady v dňoch 8. - 9. decembra. Napriek mnohým výhradám sú poslanci presvedčení, že dohoda pomôže iniciovať nevyhnutné zmeny v tejto krajine.

Brusel 1. decembra (TASR) – Európsky parlament (EP) dnes vyzval na urýchlený podpis asociačnej dohody s Ukrajinou, a to najneskôr do konca roka 2011. Členské štáty Európskej únie by sa dohodou mali zaoberať už na najbližšom summite Európskej rady v dňoch 8. – 9. decembra. Napriek mnohým výhradám sú poslanci presvedčení, že dohoda pomôže iniciovať nevyhnutné zmeny v tejto krajine.

Odporúčania, ktorých autorom je poľský poslanec Ryszard Antoni Legutko z frakcie európskych konzervatívcov, zdôrazňujú, že prehĺbenie vzťahov medzi EÚ a Ukrajinou je v záujme oboch strán. Zároveň však varuje pred selektívnym využívaním justície a vyzýva na rešpektovanie ľudských práv a dodržiavanie zásad právneho štátu.

V tejto súvislosti poslanci EP vyzvali ukrajinskú vládu, aby umožnila Julii Tymošenkovej a ostatným lídrom opozície plne sa zapojiť do politického procesu. Zároveň požadujú, aby súčasťou asociačnej dohody bol mechanizmus, ktorý umožní v prípade porušenia základných princípov jej dočasné vypovedanie.

Stretnutie s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom by sa malo uskutočniť ešte pred summitom EÚ a Ukrajiny naplánovaným na december 2011, čo by bola podľa poslancov vhodná príležitosť na pokračovanie konštruktívneho dialógu a priestor na diskusiu o odstránení politických prekážok na strane Ukrajiny.

Europoslanci tiež vyzvali na zverejnenie archívov komunistických tajných služieb, ktoré je potrebné na dosiahnutie národného zmierenia na Ukrajine.

Rokovania o asociačnej dohode, ktorých zámerom je prehĺbiť politickú spoluprácu a hospodársku integráciu Ukrajiny s EÚ, uviazli po zatknutí bývalej ukrajinskej premiérky Julie Tymošenkovej na mŕtvom bode. EP v reakcii na jej odsúdenie schválil 27. októbra uznesenie, v ktorom poslanci odsúdili zneužívanie súdnej moci ako nástroja politickej odplaty a vyhlásili, že neprehodnotenie rozsudku by mohlo ohroziť ratifikáciu asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou.

Parlamentné odporúčania budú zaslané Rade EÚ, Európskej komisii a Európskemu útvaru pre vonkajšiu činnosť. Po podpise dohody Radou EÚ a v nadväznosti na spoločný návrh komisie a Útvaru pre vonkajšiu činnosť bude dohoda zaslaná Európskemu parlamentu na odsúhlasenie a členským štátom na ratifikáciu. V prípade hladkého priebehu by dohoda mohla vstúpiť do ratifikačnej fázy do konca roka 2012.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA