Európska komisia chystá nový plán na prerozdelenie utečencov v krajinách EÚ

Brusel 2. septembra (TASR) - Európska komisia (EK) predstaví 14. septembra na mimoriadnom zasadnutí ministrov vnútra krajín EÚ v Bruseli nové plány na prerozdeľovanie utečencov medzi členské štáty EÚ a urýchlenie procesu vyhosťovania nežiaducich prisťahovalcov. Uviedol to dnes eurokomisár pre migráciu a občianstvo Dimitris Avramopulos. Komisár pre agentúru Reuters povedal, že nový systém EÚ na...

Brusel 2. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) predstaví 14. septembra na mimoriadnom zasadnutí ministrov vnútra krajín EÚ v Bruseli nové plány na prerozdeľovanie utečencov medzi členské štáty EÚ a urýchlenie procesu vyhosťovania nežiaducich prisťahovalcov. Uviedol to dnes eurokomisár pre migráciu a občianstvo Dimitris Avramopulos.

Komisár pre agentúru Reuters povedal, že nový systém EÚ na vybavovanie žiadostí o azyl v Taliansku, Grécku a možno aj v Maďarsku by mohol zahŕňať zadržiavanie osôb, ktorých žiadosti o právnu ochranu boli zamietnuté, až do ich návratu do domovskej krajiny.

Ešte predtým chce šéf exekutívy EÚ Jean-Claude Juncker v rámci takzvaného prejavu o stave Únie, ktorý prednesie 9. septembra na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu, predstaviť niektoré plány týkajúce sa fenoménu masovej migrácie.

Nové plány a snahy eurokomisie sú reakciou na prudký nárast počtu migrantov v letných mesiacoch a rozdielne postoje členských krajín EÚ k utečeneckej vlne.

Avramopulos vyjadril nádej, že po sérii rozhovorov s predstaviteľmi národných vlád sa niektoré členské krajiny vzdajú doterajších námietok proti systému prerozdeľovania žiadateľov o azyl, ktorý navrhol Juncker v máji tohto roku. Pripomenul, že Európska komisia chce na budúci týždeň tento systém, zameraný na prerozdelenie 40.000 osôb z Grécka a Talianska a presídlenie 20.000 utečencov, prezentovať ako stály mechanizmus.

“Väčšina krajín chcú prispieť. Niektoré krajiny, ktoré boli zdržanlivé, si svoj postoj rozmysleli, pretože si uvedomujú, že táto otázka nie je len problémom niektorých krajín, ale aj ich problémom,” konštatoval komisár.

Podľa Avramopulosa nedôjde k žiadnej zmene v schengenskom systéme voľného pohybu na vnútorných hraniciach EÚ aj napriek výzvam na určité zmeny, ktoré by zabránili migrantom zneužívať tento systém.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA