Európska komisia v rámci EÚ ide príkladom šetrenia

Brusel 24. januára (TASR) – Komisár Európskej únie pre finančné plánovanie a rozpočet Janusz Lewandowski v pondelok poslal vedúcim predstaviteľom všetkých inštitúcií EÚ list, v ktorom uviedol, že vzhľadom na súčasnú hospodársku a finančnú krízu mnohé členské štáty škrtajú výdavky aj v administratívnej oblasti.

Európska komisia (EK) už druhý rok po sebe vyzýva všetky inštitúcie EÚ, aby v navrhovanom odhade rozpočtu administratívnych výdavkov na rok 2013 preukázali čo najväčšiu šetrnosť.

"Je veľmi dôležité aj naďalej potvrdzovať, že inštitúcie EÚ sa v súčasnej dobe šetrenia správajú zodpovedne," uviedol komisár v zdôvodnení svojej výzvy.

Lewandowski naznačil, že EK chce ísť príkladom. Ako prvý krok k päťpercentnému zníženiu počtu zamestnancov v priebehu najbližších piatich rokov má v roku 2013 v úmysle znížiť vo svojich plánoch obsadzovania pracovných miest počet postov o jedno percento. Je to v súlade s jej návrhom viacročného finančného rámca na roky 2014 – 2020, v ktorom všetky inštitúcie EÚ vyzýva k úsporám.

V roku 2012 Komisia dobrovoľne zmrazila svoje administratívne výdavky v porovnaní s rozpočtom na rok 2011. Stalo sa tak vďaka zníženiu výdavkov týkajúcich sa budov, informačných a telekomunikačných technológií, štúdií, publikácií, služobných ciest, konferencií a zasadnutí.

Komisár Lewandowski už vo februári 2011 napísal vedúcim predstaviteľom inštitúcií EÚ podobný list ako tohto roku, v ktorom ich vyzval, aby zoškrtali výdavky v oblastiach ako IT, publikácie, cestovné náklady a podobne. Administratívne výdavky (náklady na fungovanie inštitúcií EÚ) predstavujú asi 5,8 percenta celkového rozpočtu EÚ.

Na týchto administratívnych výdavkoch má Európska komisia v porovnaní s ostatnými inštitúciami EÚ asi 40-percentný podiel. Preto celkový vývoj administratívnych výdavkov závisí aj od rozpočtových požiadaviek ostatných inštitúcií EÚ, ako sú Európsky parlament, Európska rada, Európsky súdny dvor, Dvor audítorov, Úrad vonkajšej zahraničnej služby, Európsky ekonomický a sociálny výbor, Výbor regiónov, Úrad ombudsmana a Európsky úrad pre ochranu osobných údajov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) ari

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA