Európska komsia navrhla zmeny v EFSM na ochranu záujmov krajín mimo eurozóny

Brusel 22. júla (TASR) - Európska komisia (EK) len niekoľko dní potom, ako poskytla Grécku preklenovací úver vo výške 7,16 miliardy eur prostredníctvom Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu (EFSM), navrhla dnes zmeny v znení nariadenia o EFSM. Pomoc cez takzvaný dočasný euroval pomohla vláde v Aténach riešiť jej finančné záväzky voči Európskej centrálnej banke (ECB) a Medzinárodnému ...

Brusel 22. júla (TASR) – Európska komisia (EK) len niekoľko dní potom, ako poskytla Grécku preklenovací úver vo výške 7,16 miliardy eur prostredníctvom Európskeho finančného stabilizačného mechanizmu (EFSM), navrhla dnes zmeny v znení nariadenia o EFSM.

Pomoc cez takzvaný dočasný euroval pomohla vláde v Aténach riešiť jej finančné záväzky voči Európskej centrálnej banke (ECB) a Medzinárodnému menovému fondu (MMF). Dočasný euroval vznikol v roku 2010 a poslúžil pri riešení finančných problémov Írska a Portugalska.

Komisia navrhla zmeny nariadenia o EFSM. Navrhované doplnky nasledujú po spoločnom vyhlásení Európskej komisie a Rady zo 17. júla o poskytnutí trvalých záruk pre krajiny mimo eurozóny, ktoré chcú mať istotu, že budú ochránené prostredníctvom systému záruk v prípade budúceho použitia EFSM.

Zmeny v nariadení sú zavádzané v prospech členských štátov EÚ, ktorých menou nie je euro, v prípade, že by utrpeli finančné straty aktivovaním EFSM.

V Spoločnom vyhlásení sa uvádza, že EFSM by ako nástroj nemal byť znovu použitý skôr, ako navrhované zmeny vojdú do platnosti. To znamená, že návrh EK musí teraz urýchlene prijať Rada (členské štáty).

Podľa pravidiel EFSM za pôžičky cez dočasný euroval ručia všetky krajiny EÚ, na rozdiel od Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), tzv. trvalý euroval, ktorý sa týka výlučne členských krajín eurozóny.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zll

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA