Európska únia ešte viac sprísni sankcie voči Sýrii

Brusel 28. novembra (TASR) - V utorok sa na Rade EÚ pre zahraničnú politiku očakáva prijatie ďalších sankcií voči režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, povedala dnes hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová. Krátko na to, agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného diplomata Európskej únie uviedla, že členské vlády sa už v podstate dohodli na novom kole reštriktívnych opatrení. ...

Brusel 28. novembra (TASR) – V utorok sa na Rade EÚ pre zahraničnú politiku očakáva prijatie ďalších sankcií voči režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, povedala dnes hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová. Krátko na to, agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného diplomata Európskej únie uviedla, že členské vlády sa už v podstate dohodli na novom kole reštriktívnych opatrení.

Dodatočné sankcie sa majú týkať dlhodobého zákazu finančnej podpory pre obchodovanie so Sýriou, pričom výnimkou má byť potravinový program a nákup liekov a zdravotného materiálu.

Ďalšie z novoprijatých sankcií sa majú týkať zákazu pôžičiek pre sýrsku vládu tak prostredníctvom bilaterálnych vzťahov ako aj prostredníctvom medzinárodných finančných inštitúcií. Nový zákaz by sa mal vzťahovať na všetky firmy a spoločnosti registrované na území EÚ, ktoré obchodujú so sýrskym režimom a pomáhajú tak Asadovmu režimu znižovať štátny dlh.

Nové kolo sprísnených sankcií postihne aj sýrske banky, ktoré nebudú môcť otvárať svoje pobočky v EÚ alebo investovať do európskeho bankového sektoru.

Na doterajší zoznam postihovaných osôb a firiem blízkych Asadovi by malo pribudnúť 12 fyzických osôb a najmenej 11 podnikateľských subjektov.

Všetky tieto opatrenia majú za cieľ čo najviac zúžiť finančné toky pre sýrsku vládu, ktorá aj napriek opakovaným výzvam Európskej únie neprestáva s drastickým potlačovaním občianskej nespokojnosti, ktoré trvá už osem mesiacov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA