Európska únia opäť rozšírila sankcie voči Sýrii

Brusel 23. januára (TASR) – Predstavitelia európskej diplomacie na dnešnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničnú politiku odsúhlasili novú sériu sankcií voči sýrskemu režimu.

Sprísnenie sankcií znamená, že na "čiernom zozname" EÚ sa ocitlo ďalších 22 fyzických osôb a osem nových spoločnosti, spojených s režimom sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

"Osoby, ktoré sa ocitli na rozšírenom zozname sankcií, sú podozrievané z priamej účasti pri potlačovaní základných ľudských práv a organizácie a spoločnosti zo spolupráce s Asadovým represívnym režimom," uvádza sa v spoločnom vyhlásení, ktoré dnes pripravili zástupcovia európskej diplomacie. Obchodným spoločnostiam budú zmrazené ich účty v zahraničí a jednotlivci dostali zákaz vycestovania do štátov EÚ.

"Odkaz EÚ je jasný. Potlačovanie prejavov občianskej nespokojnosti musí byť okamžite zastavené," povedala o dôvode nových sankcií európska šéfka diplomacie Catherine Ashtonová.

Sprísnenie sankcií prichádza iba deň po tom, ako Liga arabských štátov (LAŠ) navrhla Asadovi, aby sa vzdal funkcie v prospech dočasnej vlády národnej jednoty. Asad dnes tento plán odmietol.

V reakcii na pokračovanie represií voči domácemu obyvateľstvu, švédsky minister zahraničných vecí Carl Bildt uviedol, že násilie v Sýrii už zašlo príliš ďaleko a situácia sa každým dňom iba zhoršuje.

Podľa zdrojov Organizácie Spojených národov od polovice marca minulého roku až dodnes si represie vládneho režimu voči nespokojnému obyvateľstvu vyžiadali vyše 5000 obetí spomedzi civilného obyvateľstva.

(spravodajca Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA